Država – mere podrške za zapošljavanje osoba sa invaliditetom

0
ugovor
Foto: Ilustracija, Canva

Najveći problem kod zapošljavanja osoba sa invaliditetom je nedostatak znanja i veština i nizak nivo motivacije poslodavaca za zapošljavanje ove kategorije lica utemeljen na predrasudama.

Osobe sa invaliditetom najčešće nemaju visoke kvalifikacije i ne poseduju potrebna znanja i veštine jer im je na raspolaganju prilično uzak izbor zanimanja u stručnim školama po specijalnom programu. Međutim, ni poslodavci nisu dovoljno motivisani da zapošljavaju ove kategorije lica uglavnom zbog predrasuda, rekli su za Portal Naša mesta u Nacionalnoj službi za zapošljavanje.

Sa druge strane, veliki problem u integraciji ove kategorije nezaposlenih u sve društvene tokove predstavljaju arhitektonske i komunikacione barijere, neadekvatan gradski i prigradski prevoz, kao i nedostatak službi podrške (radni centri, personalni asistenti, radni asistenti, asistenti u nastavi i sl.).

Zakon dobro skrojen, da li se primenjuje?

Od donošenja Zakona o profesionalnoj rehabilitaciji i zapošljavanju osoba sa invaliditetom, možemo reći da se svest u društvu promenila i da se osobe sa invaliditetom posmatraju iz ugla onoga što one mogu da urade i doprinesu svojom integracijom, a ne kao što je to ranije bio slučaj iz ugla njihovih ograničenja, kažu u NSZ.

Nacionalna služba za zapošljavanje pomaže osobama sa invaliditetom kroz podršku profesionalnoj rehabilitaciji i finansijske podsticaje poslodavcima.

edukacija
Foto: Ilustracija, Canva

U okviru mera profesionalne rehabilitacije osobama sa invaliditetom pruža se individualna savetodavna podrška. Cilj je da im se pomogne da se aktiviraju i motivišu za aktivno uključivanje i reintegraciju na tržište rada. Kroz ove programe osobe sa invaliditetom se uključuju u različite obuke/radionice gde stiču veštine za aktivno traženje posla, prolaze kroz trening samoefikasnosti, uključuju se u klub za traženje posla, posećuju sajmove zapošljavanja….

Takođe, uključivanjem osoba sa invaliditetom u mere dodatnog obrazovanja i obuke, pruža se mogućnost sticanja dodatnih znanja i veština za obavljanje konkretnih poslova kroz obuke za tržište rada, obuke na zahtev poslodavca, stručnu praksu, sticanje praktičnih znanja, pripravništvo, rekli su u Nacionalnoj službi za zapošljavanje za Portal Naša mesta.

Podsticaji za poslodavce

NSZ kroz subvencije za samozapošljavanje, subvencije za zapošljavanje nezaposlenih lica iz kategorije teže zapošljivih, subvencije zarade zapošljavanje osoba sa invaliditetom bez radnog iskustva i radnu aktivaciju osoba sa invaliditetom podstiče poslodavce da zaposle osobe sa invaliditetom.

Za zapošljavanje osoba sa invaliditetom koje se zapošljavaju pod posebnim uslovima, NSZ pruža finansijski podsticaj poslodavcima refundacijom troškova zarade licu angažovanom na pružanju stručne podrške na radnom mestu – radna asistencija i refundacijom primerenih troškova prilagođavanja radnog mesta.

Poslodavci i nezaposlene osobe sa invaliditetom mogu istovremeno koristiti više različitih mera.

Takođe, Nacionalna služba za zapošljavanje razvija i unapređuje saradnju sa organizacijama i udruženjima osoba sa invaliditetom i jedinicama lokalne samouprave.

POSTAVI ODGOVOR

Molimo unesite svoj komentar!
Molimo, unesite svoje ime