Prema oceni Foruma mladih sa invaliditetom Beograd, Subotica, Novi Sad, Zrenjanin, Valjevo i Niš prednjače kad je reč o podršci osobama sa invaliditetom da se zaposle.
Postoje primeri državnih instucija koje su prepoznate kao primeri dobre prakse u sprovođenju programa podrške zapošljavanju osoba s invaliditetom. Možemo da navedemo Centar za socijalni rad Novi Sad, koji ima programe podrške inkluzivnom zapošljavanju osoba s invaliditetom, posebno u oblastima kao što su pružanje socijalnih usluga, rekla je za Portal Naša mesta Milica Glišić, savetnica za podršku pri zapošljavanju u Forumu mladih sa invaliditetom.
„Gradski organi i administrativne institucije u Novom Sadu su aktivni u zapošljavanju osoba s invaliditetom i promovisanju inkluzivnih praksi u svim aspektima lokalne uprave. U Novom Sadu, pri gradskoj upravi, postoji posebna kancelarija za osobe sa invaliditetom“, navodi naša sagovornica.
Bez evidencije o zapošljavanju OSI
U Beogradu je opština Vračar primer dobre prakse sa ciljem unapređenja položaja osoba sa invaliditetom. Opština Vračar je osnovala Kancelariju za osobe sa invaliditetom, a isto tako sprovode inkluzivnu praksu kroz zapošljavanje osoba sa invaliditetom, dodala je ona.
Prema njenim rečima, ne postoji evidencija koliko državnih institucija zapošljava osobe sa invaliditetom.
“Brojne organizacije civilnog društva i institucije na lokalnom nivou su angažovale osobe sa invaliditetom putem mera Javnih radova koje je sprovodila Nacionalna služba za zapošljavanje. Na žalost, ove godine takve mogućnosti nema, a osobama sa invaliditetom su bile od velikog značaja i za neke jedini način da se radno angažuju i steknu radni staž”.
Može se zaključiti, ocenila je Glišić, da se sve svodi na spremnost i otvorenost pojedinih organa vlasti na lokalnom nivou i da ne postoji ujednačena praksa na teritoriji cele Srbije.
Karijerni centri za OSI rezultat saradnje sa lokalnim samoupravama
Forum mladih sa invaliditetom u saradnji sa Caritas-om Srbije u šest gradova u Srbiji ima otvorene Karijerne centre za osobe sa invaliditetom, i to u Beogradu, Subotici, Novom Sadu, Zrenjaninu, Valjevu i Nišu.
Sa ovim lokalnim samoupravama Forum ima potpisane memorandume o saradnji na osnovu kojih aktivno sarađuje na temu zapošljavanja osoba sa invaliditetom. Saradnja se realizuje u okviru projekta Posao po meri: Ekonomsko osnaživanje osoba sa invaliditetom, koje Forum mladih sprovodi uz podršku USAID – a .
Forum mladih sa invaliditetom je razvio i jedinstveni Portal za zapošljavanje osoba sa invaliditetom koji povezuje osobe sa invaliditetom koje traže posao i poslodavce koji imaju otvorene pozicije, a koji je otvoren za osobe sa invaliditetom sa teritorije svih lokalnih samouprava u Srbiji. Na portalu je trenutno registrovano 705 korisnika i 151 poslodavac.
„Od 2021. godine pokrenuli smo neformalnu Mrežu poslodavaca za zapošljavanje osoba sa invaliditetom kojima pružamo podršku u pristupu dugoročnom i održivom zapošljavanju osoba sa invaliditetom, kroz treninge, obuke i savetovanje“, ukazala je savetnica za podršku pri zapošljavanju u Forumu mladih sa invaliditetom.