Сазнајемо: еПисарницу до сада применило 10 одсто планираних корисника

0
Foto: Ilustracija, Pexels

Електронску писарницу, рачунарски систем за управљање документима и апликација коју уводи Канцеларија за информационе технологије и електронску управу при влади Србије, до сада је применило око 10 одсто корисника који имају обавезу да то учине.

Електронској писарници прикључило се око 1.000 корисника, сазнаје Портал “Наша места” из поузданих извора, док је планирано да ту апликацију примени 12.000 корисника.

Према нашим изворима, веома мали проценат локалних самоуправа је увео еПисарницу, док скоро половина општина није ни упозната са актима који уређују увођење овог система, са процедурама, припремама и обукама за увођење.

Куриозитет је да постоје и општине које сматрају да су “увеле” еПисарницу тако што примењују Упутство о канцеларијском пословању органа државне управе, односно све и даље раде “у папиру”, а предметима само дају класификацију из поменутог упутства.  Има и општина које су наставиле са коришћењем старог начина рада и коришћења старих класификационих ознака.

Техникалије и људски ресурси ограничавају примену

Надлежни органи су уочили, каже исти извор, да примену еПисарнице отежава непостојање адекватних техничких ресурса (скенера, штампача и компјутера) али да проблеми постоје и кад је реч о људским ресурсима.

Према последњим званичним подацима које је почетком новембра 2023. изнела у јавност виша саветница у Кабинету председника Владе, Светлана Јовановић, педесетак државних органа и неколико локалних самоуправа користи апликацију и раде у овом систему. Она је тада рекла да се очекује да до краја 2023. сви органи државне управе буду умрежени у државној писарници.

Из Канцеларије за информационе технологије и електронску управу, као ни из Министарства за државну управу и локалну самоуправу нисмо добили званичне податке о томе који број корисника користи апликацију и како протиче процес увођења еПисарнице.

Најзахтевнији пројекат реформе јавне управе

Овај систем почео је са радом у марту 2023. године када су прве државне институције почеле да га користе.  Највиши државни органи попут скупштине, владе, министарстава први су на листи за коришћење еПисарнице. У систем се, различитом брзином укључују и разне агенције и заводи, локалне самоуправе, јавна предузећа и установе, образовне и здравствене институције, правна лица са већински државним капиталом.

[цаптион ид=“аттацхмент_19208″ алигн=“алигнлефт“ wидтх=“696″]шалтер Фото: Илустрација, Цанва[/caption]

Припрема хардвера и постојећих система, обука кадрова и решавање питања техничке подршке захтевају време и ресурсе. Због тога се овај прелаз на јединствени информациони систем управљања документацијом ипак спроводи спорије него што је првобитно било предвиђено.

Када се сви корисници прикључе систему еПисарнице сваки поднесак предат органима власти биће централно евидентиран, имаће јединствену идентификациону ознаку уз могућност праћења, размењивања и лаког проналажења електронским путем.

Дигитализација канцеларијског пословања, пријем, завођење, разврставање, евиденција, управљање документима, рад на предметима, чување и архивирање комплетне документације у дигитализованом облику и у тзв. рачунарском облаку један је од најзахтевнијих и најзначајнијих пројеката у склопу реформе јавне управе.

Крајњи циљ – сервис на услузи грађанима

Са укључивањем све већег броја државних органа у јединствени систем еПисарнице, грађанима и привреди ће бити омогућено брзо и једноставно подношење поднесака и праћење статуса предмета ради остваривања њихових права и обавеза путем сајта еУправа – електронски, без потребе долажења на шалтер.

Класични шалтери, наравно, још дуго неће отићи у историју јер ће подношење поднесака и рад са органима јавне управе и даље бити могућ и у папирном облику, али ће шалтерски службеник све тако примљене документе одмах скенирати и у електронском облику евидентирати и укључивати у систем еПисарница.

Транформација јавне управе из органа власти у истински сервис на услузи грађанима крајњи је циљ, а увођење еПисарнице је још један значајан корак у том смеру.

POSTAVI ODGOVOR

Molimo unesite svoj komentar!
Molimo, unesite svoje ime