Србија против климатских промена

0
Zivotna sredina (2)

У оквиру Недеље климатске дипломатије, у суботу је на Ади Циганлији оџана манифестација „Климатско село“, где су посетиоци имали прилику да присуствују бројним радионицама и упознају се са пројектима из области заштите животне средине. Манифестација је почела вожњом бицикла око језера, а наставила се пројекцијом филмова, бројним спортским и културним активностима.

Круг око Аде бициклима направили су и министар за заштиту животне средине Горан Триван, грађани, чланови неколико амбасада у Србији, чланови бројних НВО организација и као и бројни активисти за зажтиту животне средине. Сви они су на тај начин симболично поручили да је мање коришћење аутомобила значајно, како за здравље људи, тако и за животну средину.

Министар Горан Триван рекао је да вожња бициклом указује на практичну страну животне средине, и истакао да, уколико желимо да помогнемо себи и свом здрављу, треба да водимо рачуна о животној средини и возимо бицикл.

– У Србији се све више размишља о животној средини, а климатске промене су парадигма размишљања о будућности. Позивам читаву нашу заједницу да води рачуна о томе да морамо да сачувамо животну средину. Наша земља је у региону који ће бити један од најпогођенијих климатским променама, и зато њена лепота и богатство биодиверзитета могу нестати. Водимо рачуна шта радимо, водимо рачуна о нашој драгој земљи да би она заиста била таква за оне који ће доћи – поручио је министар Триван.

Како је истакао, добра ствар је што Београд и Србија имају све више стаза за вожњу бициклом. Он је рекао да је држава спреман да у разговорима са ЕУ ради на смењењу издувних гасова у Србији.

– Морамо значајно самњити емисију гасова стаклене баште, повећати удео обновљиве енергије у ономе што Србија ради и то је наш пут који ће се сигурно остварити.

Зивотна средина (1)Заменица шефа Делегације ЕУ у Србији Матеја Норчич Штамцар указала је да је Климатска вожња бицикла око Савског језера симболички израз посвећености климатским акцијама, повезивање идеје о заштити животне средине са идејом здравог живота.

– Европска унија као глобални лидер у борби против климатских промена наставиће да ради са другим партнерима на развијању одрживих еколошких политика  за остваривање кључних циљева, као што је смањење емисије гасова са ефектом стаклене баште – нагласила је.

У оквиру програма Министарство заштите животне средине и Програм Уједињених нација за развој – УНДП организовали су „Сајам иновативних идеја“ где су представљена технолошка решења, пословни модели и концепти који ће допринети ублажавању климатских промена у урбаним срединама и побољшању квалитета живота.

„Климатско село“ на Ади Циганлији део је „Недеље климатске дипломатије“, коју организује Министарство заштите животне средине Републике Србије, под покровитељством ЕУ, уз сарадњу с бројним партнерима, међу којима су ГИЗ, амбасаде Шведске, Немачке и Француске, Привредна комора Србије и бројне организације, институције и стартап компаније.


Против хидроелектрана на Старој планини

На питање шта ће бити са мини-хидроелектранама на Старој планини које се граде, а чијој градњи се противе мештани али и само Министартство животне средине, Триван каже да је апсолутно против изградње минихидроцентрала у заштићеним добрима.

– Покушаћемо то да законским решењима онемогућимо. Они који су добили легалне дозволе, њих не можемо да спречимо да граде али можемо да спречимо да се оне будуће, десетине и стотине хидроелектрана изграде – рекао је Триван.


Наше место

Фото: Министарство заштите животне средине

 

POSTAVI ODGOVOR

Molimo unesite svoj komentar!
Molimo, unesite svoje ime