Службеници највише воле уживо, виртуално, онлине или комбиновано?

0
obuke
Foto: Ilustracija, Canva

Убедљиво највећи број државних службеника сматра да су обуке НАЈУ у класичној учионици за њих биле најкорисније. Виртуелна учионица је на другом месту, потом унапред снимљена онлине обука, а на последњем месту је комбиновано учење које подразумева онлине обуку уз консултације са тренером.

Ово су подаци из Извештаја о евалуацији утицаја и квалитету програма обука у јавној управи.

Број државних службеника који похађају обуке Националне академије за јавну управу (НАЈУ) бележи константан тренд раста. Према последњим званичним подацима  из 2023. године, укупан број полазника обука у установи задуженој за стручно усавршавање службеника и руководилаца у државној управи износи 77.362  са 2.075 реализованих обука.

Поређења ради 2022. године реализовано је 737 обука са 25.678 полазника, а у години оснивања НАЈУ 2018. те бројке су биле 205 обука и 4.081 полазник.

Око 40% испитаних државих службеника је навело да је организовање обука у класичној учионици било за њих најкорисније због непосредне интеракције са предавачем, размене искуства с колегама и јер им је доступно више практичних вежби.

[цаптион ид=“аттацхмент_20205″ алигн=“алигнригхт“ wидтх=“300″]едукације Фото: Илустрација, Цанва[/caption]

На другом месту обука је вируелна учионица за коју је 35% испитаника навело да је најкориснија форма реализације јер не морају да одсуствују са посла, штеде новац и време, лакше се организацију у складу са другим пословним обавезама и боље су фокусирани на садржај обуке.

Треће место заузимају виртуелне учионица као форма обуке за 15% државних службеника због временске и просторне флексибилности, могућности преузимања материјала, посећивања исте обуке више пута, уштеде времена…

Најмању оцену добило је комбиновано учење, односно онлине обука уз консултацију са тренером. За такву врсту обуке као најкориснију определило се само 10% испитаника, пише у најновијем извештају о евалуацији утицаја и квалитету програма обука у јавној управи,  које је спровео истраживачки тим Института економских наука у саставу др Дијана Штрбац, др Михаило Пауновић и др Дејана Павловић.

Мала заинтересованост за међународну сарадњу и пољопривреду

Кад је реч о класичној учионици најпосећеније обуке су биле из области Управа у служби грађана и привреде и то на тему Електронско канцеларијско пословање. На другом месту је област Дигитална писменост и област Табеларне калкулације. Најмање интересовање било је на обукама у области Јавне политике и услуге и Међународна сарадња и европске интеграције.

Најпосећенији вебинари у виртуелној учионици били су у области Управљање људским ресурсимана тему Вредновање радне успешности, Личног развоја и вештина и Лични развој – развој понашајних компетенција. Најмање посећени вебинари су из области Друштвене делатности у локалној самоуправи и Пољопривреда и рурални развој.

Према подацима НАЈУ најзаинтересованији службеници за онлине обуке бирали су област Управа у служби грађана и привреде на обуци Електронско канцеларијско пословање, а на другом месту нашле су се обуке из Пословне комуникације.

Од 2018. године, након доношења Закона о Националној академији за јавну управу, почела је са радом установа задужена за стручно усавршавање службеника и руководилаца у државној управи.

Од 2019. године, спроводи се пет различитих програма: 1) Општи програм обуке државних службеника; 2) Програм обуке руководилаца у државним органима; 3) Општи програм обуке запослених у јединицама локалне самоуправе; 4) Програм обуке руководилаца у јединицама локалне самоуправе и 5) Посебни програми и догађаји.

POSTAVI ODGOVOR

Molimo unesite svoj komentar!
Molimo, unesite svoje ime