Nišlije piju jednu od najboljih voda u Evropi

0
Voda za piće
Foto: Naša mesta

Nišlije piju jednu od najboljih voda u Evropi, odmah iza Bečlija, čija je voda ledničkog porekla.

U najvećem gradu na jugoistoku Srbije ona potiče iz kraških izvora planina u okolini i dovodi se sa čak 84 kilometara udaljenih izvora do vodovoda u kome se prerađuje.

Niški vodovod koji nosi epitet regionalnog, snabdeva oko 300.000 građana, ali i nekoliko susednih opšina kao što su: Babušnica, Bela Palanka, Pirot, Merošina, Doljevac, Aleksinac.

Voda iz niškog vodovoda je zdravstveno potpuno ispravna i visokog kvaliteta.

Proizvodnja i distribucija vode za piće odvijaju se potpuno bezbedno i nesmetano. Kompletni procesi obavljaju se pod strogim režimom kontrole, u skladu sa definisanim procedurama i merama preventivne higijene, kako bi bio uklonjen bilo kakav rizik po zdravlje naših korisnika.

Ono što je najvažnije, kada je kontrola ispravnosti vode za piće u pitanju je i činjenica da od nastanka vodovodnog sistema do danas, grad Niš nikada nije imao hidričnu epidemiju, ponosno ističu u ovom javnom preduzeću.

Sistemi sa izvorištima „Mediana“, „Ştudena“, „Ljuberađa“ dovodnim sistemom, odgovarajućom distributivnom i razvodnom mrežom, pumpnim stanicama i rezervoarima predstavljaju Niški vodovodni sistem.

Zahvaljujući tehnološkim dostignućima u ovoj oblasti, koja se već uveliko primenjuju u niškom vodovodu, ali i kontinuiranoj edukaciji stručnjaka, prerađena voda, koja se distribuira do krajnjih korisnika je potpuno, po svim parametrima kontrole, ispravna za piće sa visokim stepenom kvaliteta.

U akreditovanoj laboratoriji ispitivanja se obavljaju po najvišim evropskim standardima.

Intezivno  se radi  na usavršavanju u ovom bitnom delu sistema i mnogo se ulaže  u novu opremu, kao i u kontinuiranu edukaciju svih zaposlenih.

Reka odakle se filtrira voda za piće
Foto: Elizabeta Vojinović Nikolić

Godišnje se u laboratoriji niškog vodovoda obavi do 18 hiljada analiza vode.

Dnevno se analizira 45 uzoraka sa svih izvorišta, preko rezervoara i čitavog distributivnog sistema.

Stručnjaci niškog vodovoda u saradnji sa Institutom za javno zdravlje Niš, a pod kontrolom Republičke Sanitarne inspekcije, poštujući  pravilnike predlažu mere, po kojima se sprovodi kontrola vode.

U prvom veku naše ere NAIS je snabdevan vodom iz obližnje Kameničke reke, na čijem je izvorištu (“Devojačko ždrelo“) bila urađena kaptaža.

Odatle do grada (oko 8 km) vodio je aquaeductus, sagrađen u obliku masivnog zida (debljine oko 1.65 m), kroz čiju su unutrašnjost bile sprovedene keramičke cevi.

Istorijat vodovoda

Niš je dobio vodovod 1937.godine. Izgradnjom gradskog vodovoda na sadašnjoj lokaciji Mediana, počelo je savremeno snabdevanje Niša kvalitetnom vodom za piće.

Grad Niš se snabdeva preko tri  sistema: Vodovodni sistem Mediana, izvorište podzemne vode kapaciteta do 600 litara u sekundi.

Vodovodni sistem Studena – karstni prirodni izvor i cevovod sa objektima, kapaciteta do 340 litara u sekundi.

Dovodni cevovod iz Gornje studene prolazi i snabdeva Jelašnicu i Nišku Banju, odakle dolazi na rezervoar na brdu iznad Niša – Delijski Vis.

Vodovodni sistem Ljuberađa – Niš, niz karstnih prirodnih izvora Ljuberađa, Divljana, Mokra, Krupac i dovodni cevovod sa objektima kapaciteta do 1450 litara u sekundi.

Dovodni cevovod polazi sa udaljenosti 70 km od Niša iz Ljuberađe, prolazi kroz Babušnicu, na njega se zatim uključuju redom Divljana, Mokra pa Krupac.

Cevovod zatim prolazi koritom Nišave kroz Sićevačku klisuru i doprema vodu u rezervoar kapaciteta 6000 kubika na brdu iznad Niša – Vinik.

Ukupna dužina distributivne mreže je oko 1.300 km, a potrošači se snabdevaju kroz 50.000 priključaka.Distributivnu mrežu na teritoriji grada održava 12 ekipa održavanja vodovodne mreže.

Voda za piće koja se distribuira stanovnicima Niša odlikuje se: povoljnim organoleptičkim, fizičkim i hemijskim osobinama, blago je alkalna, a vrednosti za tvrdoću je svrstavaju u srednje tvrde vode (10-15 °dH),odsustvom nitrita, amonijaka i niskim vrednostima nitrata i mikroelemenata i nije opterećena organskim materijama.

Kanalizacioni sistem 

Kanalizacioni sistem grada Niša je globalno po tipu kombinovan.

U užem gradskom jezgru su ugrađeni kolektori mešovitog tipa, dok je u pojedinim novoizgrađenim delovima grada izgrađen separatni tip kanalizacije, tj odvojena je atmosferska od fekalne vode. Ukupna dužina NIKAS mreže je oko 850 km.

Ovaj medijski sadržaj sufinansiran je iz budžeta Grada Niša u okviru projekta „Eko Niš“. Stavovi izneti u podržanom medijskom projektu nužno ne izražavaju stavove organa koji je dodelio sredstva.

POSTAVI ODGOVOR

Molimo unesite svoj komentar!
Molimo, unesite svoje ime