Jelašnička klisura omiljena destinacija ekologa, turista i avanturista

0
Banja za odmor
Foto: Elizabeta Vojinović Nikolić

Na 15 kilometara od centra Niša i pet kilometara od Niške Banje nalazi se Jelašnička klisura. Počinje od sela Jelašnica pored Jelašničke reke, a njen najatraktivniji deo nalazi se na kraju sela između Jelašnice i Čukljenika.

U vrelim letnjim danima Nišlije pronalaze trenutke predaha na brojnim destinacijama u gradu i njegovoj okolini.

Zadivljen lepotama klisure istaknuti geograf akademik Jovan Cvijić je u svom kapitalnom delu pod nazivom „Balkansko poluostrvo“ objavio dve fotografije Jelašničke klisure.

Delo je štampano je 1922. godine na francuskom, a kasnije i na srpskom jeziku.
Veliki broj planinara, alpinista iz celog sveta dolazi u klisuru, jer je ovo izuzetan teren za takmičarske pripreme, ali i za sve one koji sebi postavljaju još veće zadatke i ciljeve.

Jelašnička klisura je prvo prirodno penjalište u Srbiji koje je opremljeno za sportsko penjanje. Na raspolaganju je više od 200 sportsko – penjačkih smerova sa kompletnom atestiranom opremom.

U ovoj živopisnoj klisuri pored samog puta nalazi se vodopad Ripaljka. Vodopad u letnjem periodu povremeno presuši usled nestanka vode na potoku ispod Crnog Kamena u blizini sela Rautovo.

Na njenim strmim stranama, bogata morfološka ornamentika raspoređena je po odsecima koji su stepenasto raspoređenii vodenom erozijom razbijeni na stenovite rtove, usamljene zupce, platna i stubove, što ovoj klisuri daje veoma atraktivan izgled.

Tokom letnjih meseci u klisuri se održavaju manifestacije, poput Etno festivala „Potkapina“ i avanturističke trke „The Maze Rage‚‚ koja okuplja takmičare sa teritorije čitavog Balkana.

Na području klisure, tokom čitave godine organizuje se đačke ekskurzije, izleti i brojne ekološke akcije. Primer je kako bi trebalo voditi računa o okolini u kojoj živimo, odnosno zaštiti životne sredine. Ekolozi je posebno ističu i vole.

Jelašnička klisura je mesto na kome posetioci mogu naći veoma retke vrste biljaka Natalijinu i Srpsku ramondu.

Ove biljke potpuno se osuše i sa prvim kišama iznova izniknu i ponovo se podmlađuju, baš kao feniks. Zbog tih osobina Natalijina ramonda uzeta je kao simbol vojske u Velikom ratu.

Ove neobične biljke predstavljaju ostatke flore koja je preživela ledeno doba i povukla se u pojedine delove Balkanskog poluostrva.

Ovaj medijski sadržaj sufinansiran je iz budžeta Grada Niša u okviru projekta „Eko Niš“. Stavovi izneti u podržanom medijskom projektu nužno ne izražavaju stavove organa koji je dodelio sredstva.

POSTAVI ODGOVOR

Molimo unesite svoj komentar!
Molimo, unesite svoje ime