Држава – мере подршке за запошљавање особа са инвалидитетом

0
ugovor
Foto: Ilustracija, Canva

Највећи проблем код запошљавања особа са инвалидитетом је недостатак знања и вештина и низак ниво мотивације послодаваца за запошљавање ове категорије лица утемељен на предрасудама.

Особе са инвалидитетом најчешће немају високе квалификације и не поседују потребна знања и вештине јер им је на располагању прилично узак избор занимања у стручним школама по специјалном програму. Међутим, ни послодавци нису довољно мотивисани да запошљавају ове категорије лица углавном због предрасуда, рекли су за Портал Наша места у Националној служби за запошљавање.

Са друге стране, велики проблем у интеграцији ове категорије незапослених у све друштвене токове представљају архитектонске и комуникационе баријере, неадекватан градски и приградски превоз, као и недостатак служби подршке (радни центри, персонални асистенти, радни асистенти, асистенти у настави и сл.).

Закон добро скројен, да ли се примењује?

Од доношења Закона о професионалној рехабилитацији и запошљавању особа са инвалидитетом, можемо рећи да се свест у друштву променила и да се особе са инвалидитетом посматрају из угла онога што оне могу да ураде и допринесу својом интеграцијом, а не као што је то раније био случај из угла њихових ограничења, кажу у НСЗ.

Национална служба за запошљавање помаже особама са инвалидитетом кроз подршку професионалној рехабилитацији и финансијске подстицаје послодавцима.

[цаптион ид=“аттацхмент_20396″ алигн=“алигнлефт“ wидтх=“300″]едукација Фото: Илустрација, Цанва[/caption]

У оквиру мера професионалне рехабилитације особама са инвалидитетом пружа се индивидуална саветодавна подршка. Циљ је да им се помогне да се активирају и мотивишу за активно укључивање и реинтеграцију на тржиште рада. Кроз ове програме особе са инвалидитетом се укључују у различите обуке/радионице где стичу вештине за активно тражење посла, пролазе кроз тренинг самоефикасности, укључују се у клуб за тражење посла, посећују сајмове запошљавања….

Такође, укључивањем особа са инвалидитетом у мере додатног образовања и обуке, пружа се могућност стицања додатних знања и вештина за обављање конкретних послова кроз обуке за тржиште рада, обуке на захтев послодавца, стручну праксу, стицање практичних знања, приправништво, рекли су у Националној служби за запошљавање за Портал Наша места.

Подстицаји за послодавце

НСЗ кроз субвенције за самозапошљавање, субвенције за запошљавање незапослених лица из категорије теже запошљивих, субвенције зараде запошљавање особа са инвалидитетом без радног искуства и радну активацију особа са инвалидитетом подстиче послодавце да запосле особе са инвалидитетом.

За запошљавање особа са инвалидитетом које се запошљавају под посебним условима, НСЗ пружа финансијски подстицај послодавцима рефундацијом трошкова зараде лицу ангажованом на пружању стручне подршке на радном месту – радна асистенција и рефундацијом примерених трошкова прилагођавања радног места.

Послодавци и незапослене особе са инвалидитетом могу истовремено користити више различитих мера.

Такође, Национална служба за запошљавање развија и унапређује сарадњу са организацијама и удружењима особа са инвалидитетом и јединицама локалне самоуправе.

POSTAVI ODGOVOR

Molimo unesite svoj komentar!
Molimo, unesite svoje ime