Сомбор и Шабац: „Вибером“ до извода и уверења

0
Foto: Ilustracija, Pexels

Грађани Сомбора и Шапца ће до краја септембра добити могућност да изводе из матичних књига и уверења о држављанству поруче преко вибера.

Нову услугу пружаће виртуална асистенткиња МИА, која од краја прошле године одговара на упите грађана о различитим административним процедурама путем вајбера, фејсбука и градских портала, преноси сајт НАЛЕД-а.

Сомбор и Шабац су први градови у Србији који су добили своју четбот колегиницу. Иновација је реализована путем регионалног пројекта “Унапређење општинских услуга у Србији и БиХ увођењем четбот апликације”. Овај пројкекат спроводе ГИЗ (Немачка развојна сарадња) и компанија САГА у партнерству са Мрежом за повољно пословно окружење, коју представљају НАЛЕД и Привредна комора Републике Српске, у оквиру програма девелоППП немачког Савезног министарства за економску сарадњу и развој (БМЗ).

Тренутно, у Шапцу, путем четбота МИА грађани могу доћи до одговора на упите везане за издавање извода из матичних књига, уверења о држављанству, пореских уверења и правима у вези са родитељским и дечијим додатком. У Сомбору грађани могу да сазнају како да остваре право на дечији додатак, као и да се распитају о процедури утврђивања висине пореског дуга и издавању уверења о измиреним пореским обавезама.

– МИА је за осам месеци одговарала на укупно 12.280 упита, а у просеку је било 12 до 15 конверзација дневно. Највеће интересовање било је у Сомбору за пореска уверења, а у Шапцу за остваривање права на дечији додатак. Увођењем четбота унапређена је ефикасност локалне администрације, јер су службеници растерећени пружањима информација и могу се посветити комплекснијим задацима, а са друге стране грађани не морају трошити време чекајући свој ред испред шалтера. Осим што ће од септембра, путем четбота моћи да добију изводе из матичних књига и уверење о држављанству, грађани ће имати могућност и да пријаве комуналне проблеме надлежним службама градске управе. Четботу ће путем вајбера лако моћи да проследе фотографије и видео записе, описе проблема, као и своје контакт податке, како би их надлежни даље обавештавали о поступку – каже Зоран Јаковљев, саветник у ГИЗ-у.

МИА је заснована на вештачкој интелигенцији, због чега је разговор с њом налик разговору са другом особом, а према подацима ИБМ-а, четботови могу да одговоре на 80% стандардних питања.

Колико ће МИА унапредити ефикасност локалних самоуправа показује податак да су у Шапцу, током 2019. године, када је пројекат почео, службеници примили више од 18.000 упита, које сада прима четбот, а за чију су обраду морали да издвоје око 2.400 сати. У Сомбору је, исте године, чак 60.000 упита стигло о процедури утврђивања висине пореског дуга, за шта су службеници издвојили 1.650 сати свог времена.

– Циљ је да виртуална асистенткиња преузме улогу службеника и грађанима понуди тачне и прецизне информације и услуге, без чекања у редовима, 24х дневно, седам дана у недељи. Уз растерећење запослених у администрацији и на шалтерима градских служби, дигитална трансформација јавне управе треба да поједностави и скрати процедуре, чиме доприноси повећању задовољства корисника, који на овај начин штеде време и новац – додао је Јаковљев.

POSTAVI ODGOVOR

Molimo unesite svoj komentar!
Molimo, unesite svoje ime