НАЛЕД: Потребна дигитализација здравствених података

0
Fotografija preuzeta sa sajta naled.rs

Дигитализација здраствених података неопходна је за напредак у српском здравству, мишјење је британских експерата који су посетии Србију. 

Према мишљењу британских стручњака који су посетили Србију у оквиру пројекта „УК Еxцелленце Биотецх Хуб“, који спроводи НАЛЕД, преноси званични сајт Националне алијансе за локални економски развој.

Пројекат се спроводи уз подршку Британске амбасаде у Београду и Владе Уједињеног Краљевства.

Дигитализовани здравствени подаци неопходни су за клиничка истраживања, откривање нових лекова и лечење ретких и тешких болести.

Пандемија корона вируса је била позив за буђење целом свету да сарађује и размењује информације и ако Србија у томе не буде учествовала, пацијенти у Србији неће имати пуно користи.

Тим експерата састао се са министарком науке, технолошког развоја и иновација Јеленом Беговић и стручњацима Центра за четврту индустријску револуцију. Гости из Британије посетили су Институт за молекуларну генетику и генетски инжењеринг, локацију на којој ће бити изграђен БИО4 кампус и у просторијама НАЛЕД-а разговарао са домаћим стручњацима о развоју биотехнолошког екосистема у Србији.

Велика Британија има један од најбољих екосистема за развој биотехнологије и бројна искуства која може да преузме Србија. Како су навели експерти, три кључна корака за успех су добар регулаторни оквир и политичка воља, обезбеђивање инфраструктуре потребне научницима за истраживања, као и подстицање развоја компанија које ће комерцијализовати открића научне заједнице.

– Британија је развој наука о животу унела у Индустријску стратегију 2010. и од тада креће велики развој биотек екосистема. Повезане су све релевантне институције, Национална здравствена служба, регулаторна тела, универзитети и привреда. Покренут је и пројекат секвенцирања 100.000 генома, с посебним фокусом на откривање лекова за ретке болести и одређене врсте рака.– рекао је саветник за геномику и биоетику Марк Бејл.

Заменик генералног директора Европске лабораторије за молекуларну биологију (ЕМБЛ) Еван Берни истакао је ову институцију као добар пример у развоју инфраструктуре за научнике и студенте.

Британски експерти су у узвратној посети након што је делегација Србије предвођена министарком Беговић посетила Британију у јануару. Посету су организовали НАЛЕД и Центар за четврту индустријску револуцију.

Подсећамо, НАЛЕД учествује у пројекту који обухвата постављање метео-станица и коришћење апликације са информацијама о пољопривредним радовима.

POSTAVI ODGOVOR

Molimo unesite svoj komentar!
Molimo, unesite svoje ime