НАЛЕД: Како до бољег пословног окружења?

0
Foto: Ilustracija, Pexels

Већа ефикасност у доношењу закона, смањење административног и финансијског оптерећења и доследна примена прописа помогли би стварању бољег пословног окружења у Србији.

На све наведено указују подаци последњег НАЛЕД-овог Регулаторног индекса Србије (РИС), који оцењује квалитет законодавне праксе у нашој земљи са 46 од 100 поена, преноси званични сајт Националне алијансе за локални економски развој.

На половичне резултате утицао је дуг технички мандат претходне Владе у трајању од осам месеци.

Члан Управног одбора НАЛЕД-а Горан Ковачевић објашњава да је Влада радила без усвојеног Плана за дату годину, па је, самим тим, у 2022. донето и 70 одсто мање закона него претходне године. Укупно смо добили 60 закона, од којих је 18 имало утицај на привреду, а само један био је у потпуности нов и тиче се социјалног предузетништва.

Од првог РИС-а, највећи помак остварен је на пољу транспарентности и укључивања јавности у припрему прописа, а најбољи резултат остварен је 2021. када су јавне расправе и консултације организоване за 95% закона. Нажалост, тај тренд није задржан прошле године, јер због ороченог рада Владе није било довољно времена за дискусију. Јавне расправе одржане су за сваки други закон, а нацрти су били доступни у две трећине случајева.

У Регулаторном индексу истиче се и да административно оптерећење привреде, односно време уложено у спровођење процедура, као и сви трошкови такси и накнада у вези са тим, износи 2,95 одсто БДП-а. Ове налазе потврђује и истраживање привреде које је урађено у 2023, а у којем 92 одсто привредника наводи да је највећи проблем регулаторног окружења високо финансијско и административно оптерећење  пословања.

Када је реч о комуникацији институција са грађанима, забележено је да министарства у просеку одговоре на нешто више од половине упита које добију, у чему су редовнији код лаких питања (одговори се на 68 одсто свих упита), а мање су ажурни ако треба да доставе информације од јавног значаја (44 одсто), иако су то по закону у обавези да ураде. Сајтови су и ове године оцењени као прегледни.

Од 2013. када је објављен први РИС до данас је објављено 8 извештаја, а последњи је објављен уз подршку Шведске агенције за међународни развој и сарадњу (Сида), у оквиру пројекта „Јавне набавке и добро управљање за већу конкурентност“.

Подсећамо, НАЛЕД је недавно најавио улагање од 50 милиона динара у социјално предузетништво од стране ресорног Министарства.

POSTAVI ODGOVOR

Molimo unesite svoj komentar!
Molimo, unesite svoje ime