Nelegalna seča šuma postala je svakodnevna pojava u pirotskom okrugu, tvrde građani Pirota. U U Policiji i Javnom preduzeću „Srbija šume“ ističu da je broj šumskih krađa manji nego prošle godine, a ekolozi upozoravaju da je nelegalna seča šuma ozbiljan ekološki problem.
Meštani pirotskih sela kažu da šumokradice obično rade noću, u grupama, i da najčešće seku šumu na imanjima čiji vlasnici ne žive u Pirotu, državnu i crkvenu.
– Za jedno veče desetak kubika sigurno mogu da iseku, pošto su dobro organizovani džipovima. Imaju dojavu i odavde iz sela da li ima policije i šumara – rekao je Miroljub Tošić, potpredsednik MZ sela Izvor za RTS.
U JP „Srbija šume“ u Pirotu naglašavaju da su ove godine zabeležili 40-ak slučajeva bespravne seče i transporta drveta. Švercovano drvo je zaplenjeno i biće prodato na licitaciji.
– Generalno je dosta smanjena i bespravna seča i bespravni transport jednim delom stalnom intervencijom i pripadnika MUP-a i našom, a svakako je doprineo i Zakon o šumama, gde su čuvari šuma dobili status službenog lica – navodi Darko Đorđević, upravnik Parka prirode „Stara planina“.
Jedini dokaz da su drva legalno posečena je žig Srbija šuma. On je jedinstven i mora ga imati 70 odsto stabala.
U Policijskoj upravi u Pirotu ističu da je ove godine prijavljeno 11 šumskih krađa – znatno manje nego lane.
– Treba napomenuti da sve krivične prijave, koje su u momentu prijavljivanja bile sa nepoznatim izvršiocem, a da je procenat rasvetljavanja preko 70 odsto, kako ove tako i predhodne godine – rekao je Dejan Tošić, načelnik odeljenja Policije.
Ekolozi upozoravaju da nelegalne seče šuma treba suzbiti, jer ovo krivično delo, pored materijalne štete za vlasnika, ima veoma negativan uticaj na životnu sredinu.
Foto: Pixabay.com