Automatizacija u poreskoj administraciji donela je skraćenje postupka dobijanja rešenja o obavezama koje imamo prema državi.
Prelazak na elektronsko podnošenje poreskih prijava jedan je od najvažnijih inicijalnih koraka u unapređenju funkcionisanja poreskog sistema. Automatizovani su svi koraci, od podnošenja prijave do dobijanja rešenja.
Podnošenje poreskih prijava u elektronskom obliku omogućilo je da se svi neophodni podaci od značaja za oporezivanje prenesu u informacioni sistem poreskog organa brzo i tačno. Automatizacija je donela skraćenje postupka koji je odnosio mnogo vremena i nerava svim stranama uključenim u proces.
Bolji kvalitet i ažurnost podataka
Ranije, poreski obveznik je popunjavao sve podatke u poreskoj prijavi. Sledeći korak bio je predavanje formulara nadležnoj poreskoj administraciji. Na osnovu prijave poreznici su morali da podatke prekucaju u svoj informacioni sistem. Ovaj korak je prilično zahtevan zbog velikog angažovanje zaposlenih. Ljudski faktor je činio svoje i prilikom unosa moglo je doći do greške.
Ovo je dalje dovodilo do beskrajnih usaglašavanja stanja obveznika sa poreskim evidencijama, otkrivanja ko je i kada pogrešio, naknadnih korekcija i tako u krug.
Sprovedeni koraci na razvoju elektronskih komunikacija poreznika sa građanima i privredom odnose se na podnošenje zahteva i dobijanje uverenja elektronskim putem, uručenje poreskih rešenja u elektronskom obliku preko portala Poreske uprave ili putem elektronskih sandučića, proveru upita stanja i zaduženja na portalu poreskog organa koje uključuje i mogućnost elektronskog plaćanja poreskih obaveza.
Sistem elektronskih poreskih prijava funcioniše veoma efikasno. Njegovo uvođenje smanjilo je u velikoj meri neracionalno administriranje i olakšalo obveznicima put do rešenja o porezu.
U poreskim službama sve su važniji poreski inspektori. Oni kao stručna lica sprovode postupke poreske kontrole i preduzimaju mere naplate. Time se doprinosi boljoj fiskalnoj disciplini poreskih obveznika i većim javnim prihodima u budžetu.