Digitalizacija unapređuje rad javne uprave

0

Mihailo Jovanović, direktor Kancelarije za informacione tehnologije i elektronsku upravu

Digitalizacija javne upra­ve je više puta isticana kao jedan od prioriteta ove Vlade. Šta je do sada urađeno na digitalizaciji javne uprave i šta su naj­važniji prioriteti za ovu godinu?

Digitalizacija jeste jedan od prioriteta Vlade Republike Srbije, a glavni cilj je uspostavljanje efi­kasne, transparentne i ekonomične javne uprave koja radi u službi građana i privrede. Najbolji put ka ostvarivanju tog cilja je osna­živanje, odnosno stvaranje moderne, integralne, funkcionalne i svima dostupne elektronske uprave. Zbog toga je Vlada RS prošle godine formirala Kancelariju za IT i eUpravu, kao centralni i najviši IT autoritet u državi, čiji direktor odgovara direktno premijeru.

Novoosnovana kancelarija je postigla zaista mnogo za samo nekoliko meseci rada. Formirali smo prvi Državni data centar, uspostavili nacionalni Portal otvorenih podataka, realizo­vali automatsku overu zdravstvenih knjižica, onlajn prijavu preduzetnika i plaćanje platnim karticama, eNovcem i integrisanim elektronskim bankar­stvom na Portalu eUprava, nastavili realizaciju projekata „Bebo, dobro došla na svet“ i „eZUP“, otpočeli projekat „eInspektor“, uspostavili CERT državnih organa. Uspešno smo sproveli i dva kruga prekvalifikacija u IT sektoru.

Ovo su samo neki od ključnih projekata koje smo realizovali, a koji su, zahvaljujući digitalizaciji, unapredili javnu upravu i konso­lidovali državne IT kapacitete. Doneli su nam značajne uštede, sti­mulisali rast privrede i stvaranje novih radnih mesta.

Međutim, oni su samo početak velikog i važnog posla koji nas očekuje, a to je, na prvom mestu, na­stavak na radu stvaranja zakonskih okvira za neometan rad elektronske uprave, dalje umrežavanje držav­nih institucija i početak rada na mGovernmentu, koji će pomoći da usluge elektronske uprave budu do­stupne i na mobilnim telefonima građana.

Tokom ove godine radićemo i na uspostavljanju Centralnog registra stanovništva, Metaregistra, na una­pređenju i potpunoj digitalizaciji matičnih knjiga i državljanstva, a jedan od najznačajnih projekata je sva­kako i redizajn nacionalnog Portala eUprava, koji u ovom času broji više od milion aktivnih korisnika.

Mihailo Jovanović, javna uprava

Kada se očekuje donoše­nje Zakona o elektronskoj upravi i Zakona o elek­tronskom poslovanju i koje promene oni donose?

Predlog Zakona o elektronskoj upravi, kojim se uređuje obavljanje poslova svih organa i organizacija kojima su poverena javna ovlašćenja za upotrebu informaciono-komu­nikacionih tehnologija, je usvojen na Vladi i poslat na skupštinsko razmatranje. Očekujemo da će biti izglasan već u narednih mesec dana, što će biti osnova za uspostavljanje moderne elektronske uprave u Sr­biji, koja će građanima i privredi omogućiti brže i efikasnije usluge i jednostavniju komunikaciju sa državnim organima, bilo sa jednog šaltera ili od kuće, ali i putem mobilnog telefona.

Važno je napomenuti da se odredbe ovog zakona mogu primenjivati i na druge poslove državnih organa kada postupaju u elektronskom obliku, ako drugim zakonom nije posebno uređeno, što u samom startu obezbeđuje dobar zakonski osnov i polaznu tačku za dalju nadogradnju propisa u ovoj oblasti.

Podsetimo se da je još u oktobru prošle godine usvojen Zakon o elek­tronskom dokumentu, elektronskoj identifikaciji i uslugama od poverenja u elektronskom poslovanju, koji omo­gućava da se elektronski dokumenti priznaju kao i papirni i koji defini­še različite nivoe identifikacije fizičkih i pravnih lica.

Ovaj zakon uređuje i elektron­ski potpis i pečat, vremenski žig, elektronsku dostavu i elektronsko čuvanje dokumenata, što će omogućiti jednostavnu i jeftiniju upotrebu kvalifikovanih elektronskih sertifikata, razmenu dokumentacije u elektronskom obliku i uništavanje papirne dokumentacije kada je obezbeđena usluga kvalifikovanog elektronskog čuvanja.

Opširnije u štampanom izdanju

POSTAVI ODGOVOR

Molimo unesite svoj komentar!
Molimo, unesite svoje ime