Posle duge faze arheološkog istraživanja, u blizini Caričinog grada, otkriveno je neolitsko naselje u leskovačkom kraju.
Nakon obimnih istraživanja, na lokalitetu Svinjarička klisura arheolozi su zahvaljujući istraživanjima pronašli ostatke naselja i više fragmenata kao i drugih pronalazaka.
Stručnjaci su zaključili kako mnogobrojni arheološki ostaci, ukazuju na konstantno naseljavanje rečne terase od strane praistorijskih i protoistorijskih zajednica.
Ovogodišnji rezultati istraživanja, pokazali su da je ovaj prostor u neposrednoj blizini kasnoantičkog lokaliteta Caričin grad, bio naseljen u doba srednjeg neolita, poznog neolita, kao i tokom srednjeg i poznog bronzanog i starijeg gvozdenog doba; odnosno u periodu od šestog do prvog milenijuma pre nove ere.
Arheološka iskopavanja u leskovačkom kraju deo su šireg konteksta istraživanja puta neolitizacije Evrope. Stručnjaci se bave proučavanjem pojave zemljoradnje i tog načina života koji se širio sa Bliskog istoka ka jugu Evrope i dalje ka severu kontinenta.
Buduće analize organskih ostataka sa zidova posuda pokazaće da li se njihov originalni sadržaj očuvao i nakon 7.500 godina. Ovaj projekat, čiji je fokus prvobitno naseljavanje Leskovačke kotline u neolitskom periodu, počeo je pre dve godine pretragom terena kada je i otkriven lokalitet Svinjarička čuka gde su prošle i ove godine sprovedena jednomesečna istraživanja.
Iskopavanja se obavljaju u okviru saradnje stručnjaka iz Austrije, Arheološkog instituta iz Beograda i leskovačkog Narodnog muzeja.
Projekat je finansiran od Austrijskog istraživačkog fonda. Realizuje ga austrijsko-srpski tim eksperata i studenata iz više evropskih zemalja.
Planirano je da ova vrsta arheološkog istraživanja traje još dve godine.
Iz leskovačkog Narodnog muzeja, nisu krili zadovoljstvo rezultatima ovog istraživanja. Oni se nadaju da će na ovom lokalitetu biti otkrivena kompletna infrastruktura jednog neolitskog naselja.
Na Svinjaričkoj čuki pronađen je i potpuno očuvani pehar iz bronzanog doba, star 3.500 godina, identičan jednom od eksponata u leskovačkom Narodnom muzeju, koji je slučajno pronađen u okolini leskovačkog sela Kaštavar.
Što se tiče idejnog rešenja vodosnabdevanja za ovo novonastalo arheološko otkriće, ono će se dopremati vodom putem brane sa ispustom na Caričinoj reci, gde se formiralo jezero, tako da će biti rešeno i pitanje snabdevanja vodom za ovaj novonastali lokalitet.
Ministarstvo kulture i informisanja u protekle tri godine, izdvojilo je 145 miliona dinara za arheološka istraživanja, i nastojaće da u narednim godinama ulaže još više, što će značiti mnogo za pronalaske u oblasti arheoloških dostignuća.
– Ovakva vrsta arheološkog nalazišta, doprineće mnogo razvoju turizma grada Leskovca, kao i očuvanju kulturnog nasleđa. Naš grad brine, kako o narodnom muzeju tako vodi računa i o Caričinom gradu. Takođe moram spomenuti veliku pomoć i saradnju od strane lokalne samouprave opštine Lebane; ali i pomoć drugih finansijskoh sredstava Republičkog zavoda za zaštitu spomenika kulture – izjavila je Aleksandra Stojanović PR gradonačelnika Leskovca.
piše Jelena Sušić