Jedan od primera upotrebe otvorenih podataka jeste aplikacija koja predstavlja rezultate škola i uspeha učenika, koji pomažu pri izboru kvalitetne obrazovne institucije.
Kada bi kroz formu otvorenih podataka svaka škola predstavila ocene učenika, rezultate takmičenja, informacije o aktivnostima, brzo bi se saznalo koje su školske institucije kvalitetne, a koje nisu. Ti podaci bi značili kako roditeljima, tako i državnim organima koji se bave ovom tematikom.
Kao aplikaciju koja je uspešan primer upotrebe otvorenih podataka navodi se EduTrack koja upravo omogućava roditeljima i studentima da pristupe informacijama o performansama škola, uključujući rezultate testova i ocene škola.
Pogledajte kojih pet aplikacije se često navode kao uspešni primeri na osnovu otvorenih podataka:
1. Aqua
Aplikacija koja koristi podatke o kvalitetu vode i dostupnosti vode u različitim regionima, pomažući korisnicima da nađu najčistije izvore vode u svojoj blizini.
2. CrimeRate
Platforma koja prikazuje statistiku kriminaliteta u različitim gradovima, omogućavajući korisnicima da vide trendove i bezbednosne uslove u različitim kvartovima.
3. GreenSpace
Aplikacija koja koristi otvorene podatke za mapiranje javnih zelenih površina, parkova i
rekreativnih oblasti, pomažući korisnicima da pronađu najbliži otvoreni prostor za rekreaciju.
4. PublicArt Finder
Ova aplikacija pomaže korisnicima da otkriju javne umetničke dela i instalacije u njihovim gradovima, koristeći podatke o lokacijama i autorima dela.
5. Health Inspect
Aplikacija koja pruža pristup zdravstvenim inspekcijskim izveštajima za restorane i druge ugostiteljske objekte, što omogućava korisnicima da vide ocene sigurnosti i higijene.
Primeri korišćenja otvorenih podataka u Srbiji
Jedna od najuspešnijih primera korišćenja otvorenih podataka na teritoriji Srbije jeste mobilna aplikacija Mediately, dostupna na IOS i Android uređajima. Ona korisnicima omogućuje pristup celokupnoj bazi podataka o lekovima dostupnim u Srbiji.
I podaci o kvalitetu vazduha u gradovima Srbije postali su dostupni u realnom vremenu zahvaljujući saradnji UNDP i Agencije za životnu sredinu Srbije (SEPA). To je omogućilo integrisanje podataka sa mernih mesta nacionalne mreže za kvalitet vazduha u aplikacije koje pružaju personalizovana obaveštenja o kvalitetu vazduha, podižući svest o zagađenju.
Podaci o javnom prevozu u pet gradova u Srbiji, kroz projekte UNDP, konvertovani su u otvoreni GTFS format (General Transport Feed Specification, Opšta specifikacija za transportne podatke). Ovo je milionima ljudi olakšalo navigaciju i korišćenje javnog prevoza zahvaljujući aplikacijama Google Transit, Moovit i OpenStreetMaps koje građanima omogućavaju da nađu put između dve lokacije putem javnog prevoza