Osnovni pojmovi iz oblasti usavršavanja službenika: Znanjem do bolje (samo)uprave

0

Tokom radne karijere potrebno je sticanje novih znanja i veština, odnosno sposobnosti za izvršavanje poslova koje zaposleni službenici obavljaju na svojim radnim mestima u skladu sa potrebama organa u kome su zaposleni

Stručno usavršavanje je pravo i dužnost svakog državnog službenika. Zaposleni u javnim i lokalnim upravama tokom čitave radne karijere treba da stiču nova znanja i veštine, odnosno sposobnosti za izvršavanje poslova koje obavljaju na svojim radnim mestima u skladu sa potrebama organa u kome su zaposleni.

Radi boljeg razumevanja i poznavanja oblasti stručnog usavršavanja izdvojili smo neke od osnovnih pojmova koji su važni u ovim oblastima.

Ministarstvo državne uprave i lokalne samouprave

Ministarstvo državne uprave i lokalne samouprave jedno je od 18 ministarstava u sastavu Vlade RS. Obrazovano je Zakonom o ministarstvima i za jednu od glavnih nadležnosti dobilo je koordinaciju reformi javne uprave. Reforma uprave istovremeno predstavlja bitan uslov za uspešno sprovođenje reformskih principa i ciljeva u svim oblastima društva. Javnu upravu čine sve institucije, organizacije i pojedinci koji imaju određena javna ovlašćenja, odnosno pružaju javne usluge. MDULS obavlja i poslove koji se odnose na uređenje sistema lokalne samouprave i teritorijalne autonomije, kao i poslove teritorijalne organizacije Republike Srbije. Priprema propise koji uređuju izbore za organe lokalne samouprave i vrši nadzor nad zakonitošću rada i akata jedinica lokalne samouprave.

Nacionalna akademija za javnu upravu

Nacionalna akademija za javnu upravu je centralna institucija sistema stručnog usavršavanja u javnoj upravi Republike Srbije. Osnovana je Zakonom o Nacionalnoj akademiji za javnu upravu od 2017, a sa radom je počela januara 2018. godine. Nadzor nad radom Nacionalne akademije za javnu upravu vrši Ministarstvo državne uprave i lokalne samouprave. Akademija sprovođenjem programa obuke, uz primenu savremenih oblika i metoda rada na stručnom usavršavanju unapređuje kompetencije zaposlenih u javnoj upravi, neophodne za kvalitetno obavljanje posla. Time se obezbeđuje stalno unapređenje kvaliteta usluga koje javna uprava pruža građanima i privrednim subjektima.

Služba za upravljanje kadrovima Vlade Republike Srbije

Služba za upravljanje kadrovima je Vladina služba osnovana krajem 2005. godine. NJena uloga je da podržava reformu državne uprave. Služba stvara uslove za razvoj profesionalne državne uprave sposobne da odgovori izazovima koji se pred nju postavljaju. Uloga službe je i efikasan odabir kadrova, primenom kriterijuma sposobnosti, pravilno odlučivanje o napredovanju prema rezultatima rada i kontinuirano stručno usavršavanje i razvoj karijere državnih službenika. Do osnivanja Nacionalne akademije za javnu upravu, SUK je bila osnovni organizator obuka i kurseva za stručno usavršavanje zaposlenih u javnoj upravi.

Savet za stručno usavršavanje zaposlenih u jedinicama lokalne samouprave

Ovaj savet osniva Vlada Republike Srbije u cilju obezbeđenja načela efikasnosti, pravičnosti i celovitosti sistema stručnog usavršavanja, a radi davanja stručnih mišljenja i preporuka za njegovo sprovođenje i unapređenje. Vlada imenuje predsednika i sedam članova Saveta na period od pet godina. Predsednika i tri člana predlaže ministarstvo nadležno za lokalnu samoupravu, a četiri člana predlaže Stalna konferencija gradova i opština, od kojih najmanje dva člana moraju biti predstavnici jedinica lokalne samouprave. Savet prati primenu zakona i predlaže moguća unapređenja, sarađuje sa jedinicama lokalne samouprave, sa Nacionalnom akademijom za javnu upravu i daje preporuke u pogledu sadržine i sprovođenja programa obuke.

 

Predavači

Program stručnog usavršavanja koji sprovodi Nacionalna akademija za javnu upravu po pravilu realizuju predavači akreditovani u skladu sa programom selekcije, obuke i akreditacije predavača. Predavači mogu biti iz sastava zaposlenih u Nacionalnoj akademiji, ili van nje, pod uslovom da su prethodno akreditovani pod opštim uslovima akreditacije predavača.

Mentori

Mentori realizuju program stručnog usavršavanja kada je, kroz grupni ili pojedinačni rad sa polaznicima i u postupku obavljanja poslova njihovog radnog mesta, potrebno obezbediti neposrednu podršku i prenošenje kompletnih znanja, iskustava, sposobnosti i veština koje za rad u oblasti koja je predmet programa ima mentor, a koje treba da stekne polaznik.

Kouči

Kouči obezbeđuju realizaciju programa pružanjem podrške polaznicima koja je usmerena na to da se zajedničkim ili međusobnim podsticanjem za razmenu iskustava kouča i polaznika razviju veštine za efikasnije rešavanje problema i ostvarivanje profesionalnih interesa i unapređenje radnog učinka na radnom mestu, odnosno za ostvarivanje nadležnosti organa državne uprave ili jedinice lokalne samouprave.

Realizatori

Realizatori su fizička lica, predavači, mentori, kouči i drugi realizatori programa stručnog usavršavanja koji su upisani u stalnu listu predavača koju vodi Nacionalna akademija za javnu upravu, drugi realizatori obuke angažovani iz reda zaposlenih u visokoškolskim ustanovama koje su akreditovane u skladu sa propisima o visokom obrazovanju ili iz reda zaposlenih u naučnoistraživačkim organizacijama akreditovanim u skladu sa propisima o naučnoistraživačkoj delatnosti ili iz reda zaposlenih u drugim javno priznatim organizatorima aktivnosti obrazovanja odraslih.

Sprovodioci

Sprovodioci su pravna lica ili preduzetnici koji mogu organizovati obuke u sklopu stručnog usavršavanja zaposlenih u javnoj upravi. Nacionalna akademija samostalno izvodi utvrđeni program, a ako nema odgovarajućeg predavača ili dovoljan broj odgovarajućih predavača ili ako se time umanjuje trošak izvođenja programa bez uticaja na kvalitet, može ga izvoditi i u saradnji sa drugim javno priznatim organizatorima aktivnosti obrazovanja odraslih ili sa drugim sprovodiocima programa, koje akredituje Nacionalna akademija. Već akreditovanim se smatraju visokoškolske ustanove koje su akreditovane u skladu sa propisima o visokom obrazovanju, naučnoistraživačke organizacije akreditovane u skladu sa propisima o naučnoistraživačkoj delatnosti i drugi javno priznati organizatori aktivnosti obrazovanja odraslih koji su taj status stekli u skladu sa propisima o obrazovanju odraslih. Osim njih, mogu se od strane Akademije akreditovati i druga pravna lica i preduzetnici koji ispune uslove u pogledu potrebnih kadrova, prostora, opreme i sredstava.

Akreditacija

Akreditacija je priznanje i verifikacija da pojedinac ili organizacija ispunjava određene jasno definisane i utvrđene standarde. U oblasti stručnog usavršavanja, akreditacija je postupak u kome se utvrđuje ispunjenost uslova za realizaciju programa stručnog usavršavanja u javnoj upravi. Cilj akreditacije je obezbeđivanje najboljih predavača i drugih realizatora i sprovodioca programa koji poseduju relevantno iskustvo, znanje i veštine u stručnim oblastima za koje se sprovode obuke. Selekciju i akreditaciju  predavača i drugih realizatora i sprovodioca programa stručnog usavršavanja u javnoj upravi sprovodi Nacionalna akademija za javnu upravu. Akreditacija se vrši isključivo po objavljenom javnom pozivu. Javni poziv se objavljuje najmanje dva puta godišnje na sajtu Nacionalne akademije za javnu upravu, Ministarstva državne uprave i lokalne samouprave i Portalu E-Uprave i rok za prijave je najmanje 30 dana. Prijave se podnose isključivo elektronskim putem preko Portala E-Uprava.

 

Evidencija

Nacionalna akademija za javnu upravu vodi evidenciju programa stručnog usavršavanja u jedinicama lokalne samouprave u okviru Centralne evidencije programa stručnog usavršavanja u javnoj upravi. Evidencija sadrži podatke o programima stručnog usavršavanja koje sprovodi Nacionalna akademija, i programima stručnog usavršavanja koje samostalno sprovode državni organi i jedinice lokalne samouprave.

Posebni programi obuke koje samostalno sprovode državni organi, odnosno jedinice lokalne samouprave, upisuju se u Evidenciju pre početka izvođenja, čime stiču svojstvo akreditovanog programa stručnog usavršavanja u jedinicama lokalne samouprave.

Evidencija se vodi u elektronskom obliku na sajtu Nacionalne akademije za javnu upravu.

POSTAVI ODGOVOR

Molimo unesite svoj komentar!
Molimo, unesite svoje ime