Nova odluka NBS: Povoljnije kamate na kredite iz Garantne šeme

0
Program za suzbijanje sive ekonomije
Foto: Ilustacija Pixabay.com
Izvršni odbor Narodne banke Srbije (NBS) usvojio je dopunu Odluke o kamatnim stopama koje NBS primenjuje u postupku sprovođenja monetarne politike, navodi se u saopštenju.

Ovom odlukom omogućava se da dinarski krediti koje banke odobravaju klijentima u okviru Garantne šeme (kao mere podrške privrede za ublažavanje posledica korona krize) budu još povoljniji.

NBS će bankama koje klijentima odobravaju dinarske kredite iz Garantne šeme po nižim kamatnim stopama od maksimalne stope iz Uredbe plaćati tzv. stopu remuneracije po kamatnoj stopi koja je za 0,50 procentnih poena viša od standardne stope remuneracije (koja se plaća na iznos izdvojene obavezne rezerve u dinarima i koja trenutno iznosi 0,10%).

Uslov da bi banke imale pravo na ovu „povlašćenu“ stopu remuneracije jeste da svojim klijentima odobravaju dinarske kredite iz Garantne šeme po kamatnoj stopi koja je za najmanje 0,50 procentnih poena niža od maksimalne kamatne stope propisane Uredbom za kredite odobrene u dinarima (1M BELIBOR+2,5 p.p.).

Na ovaj način, NBS će bankama nadomestiti smanjenje kamatne stope na dinarske kredite u okviru Garantne šeme u iznosu od 0,50 procentnih poena, a banke će, u skladu sa svojim poslovnim politikama moći da ih odobravaju i po povoljnijim uslovima.

U uslovima niske i stabilne inflacije i niskih inflacionih očekivanja, ova mera predstavlja podršku sprovođenju ekonomske politike Vlade Srbije i daje efikasan stimulans bankama da intenziviraju kreditnu aktivnost prema privredi po još povoljnijim uslovima.

Dodatno, ova mera omogućava da se stope na dinarske kredite iz Garantne šeme približe kamatnim stopama na kredite u evrima odobrene u skladu sa istom Garantnom šemom, što pogoduje dinarizaciji i stabilnosti finansijskog sektora.

Banke će imati obavezu da izveštavaju NBS o iznosu kredita iz Garantne šeme koje odobravaju sa „povlasticom“, kao i o kamatnim stopama na te kredite, čime se obezbeđuje kontrola funkcionisanja ovog mehanizma, navodi se u saopštenju.

POSTAVI ODGOVOR

Molimo unesite svoj komentar!
Molimo, unesite svoje ime