Masovno ozakonjenje nelegalnih objekata i digitalizacija postupka predstavljaju prioritetre Saveza za imovinu i investicije NALED-a.
Sprovođenje masovne legalizacije posebno je istaknuto imajući u vidu da je na satelitskom snimku RGZ evidentirano više od 2,5 miliona nelegalnih objekata prenosi zvanični sajt NALED-a.
Izostanak legalizacije onemogućava građane da u punoj meri koriste svoju imovinu, lakše je prometuju, založe za kredit i dr. Digitalizacija postupka je neophodna jer će se ubrzati procedura ozakonjenja.
Zbog ograničenih resursa gradovi i opštine uspevaju da u proseku reše nešto više od 20 predmeta mesečno, a na svakog službenika dođe više od 1.100 zahteva.
Zbog takve disproporcije ozakonjenje bi bilo okončano tek za nekoliko decenija, a rok za završetak je naredna godina.
Prioriteti Saveza za imovinu i novi elektronski servisi
Fokus Saveza je stavljen na brže otklanjanje prepreka koje otežavaju ili onemogućavaju ulaganja u Srbiji.
Među prioritetima su i ukidanje konverzije uz naknadu koja je zarobila 5.000 hektara građevinskog zemljišta. Tu je i bolji poreski tretman samostalnih proizvođača zelene energije, kao i rešavanje sporova nad poljoprivrednim zemljištem između zadruga i kompanija koje su to zemljište kupile.
– Nastavićemo da radimo na inicijativama koje će učiniti da Srbija bude najbolje mesto za investiranje, a za to je neophodno pre svega dodatno definisanje imovinsko-pravnih odnosa – rekao je novi predsednik Saveza za imovinu i investicije Andrija Vuković iz MK Grupe.
On smatra i da je potrebno formiranje podsticajnog sistema za zelene izvore energije što će pomoći rešavanje goruće teme energetske tranzicije.
Osim pomenutih prioriteta, Savez za imovinu i investicije nalaže i uvođenje sistema eProstor za izradu prostornih i urbanističkih planova, kao i pojednostavljenje procedure postavljanja baznih stanica mobilne telefonije.
Među ključnim rezultatima Saveza istaknut je doprinos uspostavljanju dva važna elektronska sistema.
Jedan je eAukcija, u okviru kojeg je u 2021. organizovano gotovo 14.500 licitacija za prodaju imovine u postupcima izvršenja. Tako je uvedena transparentnost u ovu proceduru. Drugi je eŠalter kroz koji je za skoro četiri godine podneto više od 1,5 miliona zahteva za upis u katastar. Time je postignuto prosečno vreme rešavanja predmeta pd 5,26 dana.