NALED: Četbot MIA pružio 80.000 usluga

0
Fotografija preuzeta sa sajta naled.rs

Prvi četbot lokalnih samouprava u Srbiji i BiH omogućio je da gotovo 80.000 građana Sombora, Šapca, Bijeljine i Laktaša dođe do željenih usluga.

Četbot je baziran na veštačkoj inteligenciji obavio je 142.000 konverzacija za nešto više od godinu dana i time omogućio građanima da dođu do željenih usluga bez odlaska na šalter opštinske uprave, prenosi zvanični sajt NALED-a.

Digitalna asistentkinja MIA (Municipal Intelligent Asistent) pruža brže odgovore, štedi vreme i novac, zbog čega bi i druge državne i lokalne službe trebalo da uvedu četbotove u rad svoje uprave. To je poručeno na završnoj sednici projekta „Unapređenje opštinskih usluga u Srbiji i Bosni i Hercegovini“, koji su sproveli GIZ i kompanija Saga, u saradnji sa NALED-om i PKRS, u okviru programa develoPPP nemačkog Saveznog ministarstva za ekonomsku saradnju i razvoj (BMZ).

– Na početku MIA je bila samo pružalac važnih informacija. To se polako menja u oktobru 2022. kada su u sve četiri lokalne samouprave, građani po prvi put dobili mogućnost putem četbota da poruče izvode iz matičnih knjiga i knjiga državljana i da im stignu na kućnu adresu, kao i da prijave komunalni problem. Nakon toga broj konverzacija i korisnika porastao je 10 puta – rekla je direktorka za dobru upravu u NALED-u Ana Ilić.

U završnici projekta, najnovija usluga koja je uvedena jeste zakazivanje termina za zaključenje braka u Šapcu, gde budući mladenci putem vajbera sada mogu da dostave neophodne informacije matičaru, kako bi ih sve čekalo spremno kada dođu u matičnu službu. Takođe, i u Šapcu i Somboru, privrednici i investitori na ovaj način mogu da saznaju sve što ih interesuje o razvijanju biznisa u gradu, podsticajima, taksama i naknadama.

– Da bi mogli u potpunosti da iskoriste sve prednosti koje donose inovativna digitalna rešenja, javni, civilni i privatni sektor bi trebalo da rade zajedno. Zato je GIZ podržao ovaj projekat, zajedno sa kompanijom Saga, koja je razvila četbot platformu i uz aktivno učešće lokalnih samouprava – navela je Amira Omanović, projektna menadžerka u GIZ-u.

Najveća prednost četbota je dostupnost građanima 24 sata, sedam dana u nedelji, kroz poznate kanale komunikacije – Viber, Facebook i portali gradskih uprava. Zahvaljujući veštačkoj inteligenciji, četbot stalno unapređuje svoja znanja, svaka konverzacija se pamti i koristi za uvežbavanje boljih odgovora.

Podsećamo, NALED je početkom januara organizovao edukaciju o razvoju eUprave na lokalu.

POSTAVI ODGOVOR

Molimo unesite svoj komentar!
Molimo, unesite svoje ime