Osamnaest startapa iz regiona predstavilo je svoje ideje u ICT Habu u okviru EBRD Star Venture programa podrške startap preduzećima.
Učesnike su pozdravili ambasador Evropske unije u Srbiji Emanuele Žiofre i direktor Evropske banke za obnovu i razvoj (EBRD) za Zapadni Balkan Mateo Kolanđeli, prenosi zvanični sajt EU u Srbiji.
Program podrške startapima započet je 2019. godine sredstvima koja je obezbedio Luksemburg, a zatim ga je 2021. godine poržala i Evropska unija kroz WBIF/EDIF program.
Žiofre je istakao da je Evropska unija prepoznala rastuću poslovnu potrebu u regionu zapadnog Balkana i pružila suštinski podsticaj u podršci preduzećima sa visokim potencijalom koja su u ranoj fazi svog životnog ciklusa.
– Evropska unija do sada uložila više od 90 miliona evra u projekte za razvoj inovacija, ubrzanja i istraživanja i razvoja u Srbiji. Konkretno, obezbedili smo izgradnju kapaciteta organizacija za podršku startapovima, poput Inovacionog fonda, Fonda za nauke i Tehnološkog parka u Beogradu, a sve radi boljeg pružanja usluga malim i srednjim preduzećima u ranoj fazi. Ovaj događaj je samo još jedan dokaz da je Srbija deo evropske zajednice za istraživanje i razvoj i inovacije, a danas smo tu da promovišemo Star Venture program za koji je EU izdvojila 4 miliona evra. Startap preduzeća su važna jer su motor ekonomskog rasta. Oni su izvor novih poslova, novih proizvoda i novih usluga – izjavio je Žiofre.
On je podsetio na nedavni izveštaj Evropske komisije, koji pokazuje da su nova preduzeća postala vodeći motor rasta radnih mesta u Evropi: obezbedili su oko dva miliona radnih mesta samo u 2019. godini i svake godine otvaraju više novih poslova nego bilo koji pojedinačni sektor.
Kolanđelo je rekao da je glavna misija EBRD-a kao razvojne banke da pomogne preduzećima i ekonomijama da napreduju.
– Kao razvojna banka, EBRD ima misiju da pomaže preduzećima i privredama da napreduju i budu konkurentniji. Cilj Star Venture programa je da identifikuje startap preduzeća sa potencijalom za brzi rast i da im se pruži globalna ekspertiza kako bi im se pomoglo da taj rast i ostvare. Program je do sada podržao 39 startap kompanija u regionu i već sada možemo videti odlične rezultate u pogledu rasta prihoda, novih zapošljavanja i pristupa novim tržištima – rekao je Kolanđelo.
Među biznis idejama koje su predstavljene danas našle su se personalizovane knjige, digitalna banka, platforma za regrutovanje mladih arhitekata, e-komerc rešenje integrisano u bankarsku uslugu, automatizacija komunikacije na Linkedinu, zatim platforma za preporučivanje lekara i druga.
U Program se do sada uključilo 35 startapa sa velikim potencijalom iz regiona, koji su podržani na različite načine – od strateškog i investicionog planiranja, pomoći u prikupljanju sredstava, istraživanja tržišta do razvoja poslovanja ili brendiranja i prodaje.
EBRD Star Venture – program savetodavne podrške i mentorstva za brzorastuća startap preduzeća namenjen je mladim preduzećima sa velikim potencijalom za brzi rast globalnih razmera.
Program nudi tehničku ekspertizu, mentorstvo, lokalne savete i strateške programe za razvoj poslovanja. Program je kombinacija savetodavnih, konsultantskih usluga i mentorstva za mlada preduzeća, kako bi se pripremili da zainteresuju investitore ili druge izvore finansiranja. Nadalje obuhvata i praktične radionice i susrete sa međunarodnim mentorima i lokalnim konsultantima, kao i potencijalnim investitorima.
Podsećamo, užičko selo Karan nedavno je uz pomoć Evropske Unije dobilo vrtić.