
Iako je rok za raspisivanje konkursa za sufinansiranje medijskih sadržaja istekao 1. marta, 23 lokalne samouprave u Srbiji još uvek nisu objavile javne pozive, uprkos zakonskim obavezama i mogućim kaznama.
Više od 20 lokalnih samouprava još nije raspisalo konkurse za medijske projekte
Iako je prema Zakonu o javnom informisanju i medijima (ZJIM) rok za raspisivanje konkursa za sufinansiranje medijskih projekata bio 1. mart, do danas je taj postupak sprovelo tek 125 lokalnih samouprava od ukupno 167.
Udruženje novinara Srbije (UNS) objavilo je da su među 42 lokalne samouprave koje nisu raspisale konkurse 19 gradskih opština koje nemaju obavezu da to učine. To znači da je trenutno 23 opštine i gradova van zakonskog okvira, što otvara pitanje sankcija predviđenih zakonom.
Ko je naknadno raspisao konkurse?
Nakon isteka roka, konkurs za medijske projekte raspisale su sledeće opštine:
- 3. marta: Batočina, Alibunar, Topola, Aranđelovac i Vrbas
- 4. marta: Crna Trava
- Nakon 4. marta: Preševo, Ada, Ruma, Ćuprija i Rača
Zakonom je predviđena kazna u iznosu od 50.000 do 150.000 dinara za odgovorna lica u organima vlasti koja ne poštuju rok za raspisivanje konkursa za medijske projekte.
„U potpunosti ćemo primeniti Zakon o javnom informisanju i medijima“, poručeno je iz Ministarstva informisanja i telekomunikacija kao odgovor na pitanje UNS-a o koracima koje će preduzeti zbog nepoštovanja roka.
Raspisani konkursi na nacionalnom i pokrajinskom nivou
Ministarstvo informisanja i telekomunikacija je još 1. februara raspisalo devet konkursa u oblasti javnog informisanja za 2025. godinu, za šta je opredeljeno 427,5 miliona dinara – što je povećanje u odnosu na prethodnu godinu, kada je bilo izdvojeno 337 miliona dinara.
Takođe, Pokrajinski sekretarijat za kulturu, javno informisanje i odnose s verskim zajednicama raspisao je 27. februara dva konkursa za sufinansiranje medijskih projekata, za šta je obezbeđeno 130 miliona dinara, što je značajno povećanje u odnosu na prošlogodišnjih 90 miliona dinara.