Valjevo traži rešenje da sačuva apoteku – Iskustvo Novog Sada može pomoći  

0
Farmaceutska industrija
Foto: Pixabay.com

Gradsko veće Valjeva je donelo zaključke o načinu izmirenja neizmirenih obaveza Apoteka Valjevo i o prethodnim aktivnostima za analizu modela za rešavanje statusa te zdravstvene ustanove, kao i Rešenje o obrazovanju Radne grupe za analizu modela za rešavanje statusa Apoteke Valjevo.

Trenutna dugovanja Apoteka Valjevo iznose 107,2 miliona dinara, bez obračunatih kamata, taksi i naknada. Dug prema dobavljačima iznosi oko 85,4 miliona dinara, dok su obaveze prema zaposlenima blizu 21,8 miliona dinara.

Kako je navedeno, ukupna dugovanja Apoteke ne sadrže ukupan iznos kamata na osnovni dug, naknada, sudskih i drugih troškova s obzirom na to da se iznos ovog rashoda obračunava na svaki dan kašnjenja do konačnog izvršenja obaveze i druge troškove koji mogu nastati nakon izmirenja osnovnog duga Apoteke, za koje se sredstva planiraju u budžetu Grada Valjeva, u skladu sa zakonom.

U Zaključku o načinu izmirenja neizmiremih obaveza Apoteka, koji je usvojilo Gradsko veće na jučerašnjoj sednici, preciziran je način i dinamika izmirenja dugovanja; sredstva za izmirenje biće obezbeđena u budžetu Valjeva u ovoj i sledećoj godini, a sva dugovanja biće isplaćena najkasnije do 31. decembra 2021. godine.

Za analizu modela za rešavanje statusa Apoteka Valjevo navedene su i aktivnosti koje je prethodno gradsko rukovodstvo preduzimalo u ovoj godini. Sudeći po navedenim aktivnostima, jasno je da nije blagovremeno reagovano.

Foto: Pixabay.com

Koncesija apoteke?

Grad Valjevo je, kao osnivač zdravstvene ustanove Apoteka Valjevo, trebalo da još pre tri, pa i četiri, godine kada je krenulo po zlu državnim apotekama u Srbiji, pa i valjevskoj, ponudi u zakup ili koncesiju.

Takođe, Grad je bio obavezan da, po Zakonu o zdravstvenoj zaštiti, sprovede postupak kontrole nad radom i poslovanjem zdravstvene ustanove i utvrdi da li je nastupila prezaduženost, kao i da o utvrđenim činjenicama podnese izveštaj Ministarstvu zdravlja.

Grad je bio dužan da u budžetu obezbedi sredstva za izvršavanje obaveza prema poveriocima koje su preuzete i koje nisu plaćene do dana stupanja na snagu zakona, i da započne sa plaćanjem obaveza u roku od 90 dana od dana stupanja na snagu ovog zakona, a ukoliko se plaćanje vrši u više mesečnih rata, da plaćanje prema poveriocima u celini izvrši najkasnije do 31. decembra 2021. godine.

– Grad Valjevo nije sproveo postupak kontrole nad radom i poslovanjem Apoteke na dan 15.04.2019. godine zhodno Zakonom o zdravstvenoj zaštiti, već je preduzeo naknadne korektivne aktivnosti u vezi sa kontrolom nad radom i poslovaljem apoteke na dan 15.9.2020. godine – stoji u Zaključku o prethodnim aktivnostima za analizu modela za rešavanje statusa Apoteka Valjevo.

Na sednici, održanoj 26. oktobra, Gradsko veće donelo je Rešenje o obrazovanju Radne grupe za analizu modela za rešavanje statusa Apoteka Valjevo. To je druga Radna grupa koja je formirana sa istim zadatkom.

Podsećamo, Skupština grada je na sednici 21. februara 2020. godine donela Odluku o načinu i modelima rešavanja statusa Zdravstvene ustanove Apoteke Valjevo.

Prema toj Odluci utvrđena su dva modela rešavanja situacije u kojoj se nalazi Apoteka Valjevo, i to putem javno-privatnog partnerstva, sa ili bez elemenata koncesije, i izdavanjem u zakup objekata Apoteke isključivo za obavljanje delatnosti trgovine farmaceutskim proizvodima na malo u apotekama sa obavezom preuzimanja zaposlenih i ostalih obaveza u skladu sa zakonom.

Farmaceutska industrija
Foto: Pixabay.com

Iskustvo Novog Sada

U Odluci je utvrđeno da će Gradsko veće grada Valjeva formirati Radnu grupu za analizu modela za rešavanje statusa zdravstvene ustanove Apoteke Valjevo.

Sada je formirana nova Radna grupa, čiji je rukovodilac pomoćnik gradonačelnika Miloš Milutinović. On kaže da Radna grupa mora do kraja godine da predloži najpovoljniji model – izdavanje u zakup ili koncesija.

– Oba rešenja doneće novac, ako izdamo u zakup ili u koncesiju na recimo deset godina, novčana ponuda može biti od 30 do 50 miliona dinara, uz preuzimanje radnika – navodi Milutinović.

U Radnoj grupi je još devet članova, a među njima i „pomoć“ pomoćnik gradonačelnika Novog Sada.

Pretpostavljamo da je član Radne gupe pomoćnik gradonačelnika Novog Sada kako bi preneo znanja i iskustva vojvođanskog grada koji je pre skoro dve godine rešio problem državnih apoteka u Novom Sadu uvođenjem privatnog partnera i, kako je tada saopšteno, bilo je to prvo rešenje te vrste u Srbiji.

Naime, Lanac apoteka BENU, nemačke kompanije Feniks, postalo je koncesionar Apoteke Novi Sad. Prema ugovoru njenim objektima upravljaće u narednih 15 godina, a imaće obavezu i da preuzme najmanje 46 njenih zaposlenih.

POSTAVI ODGOVOR

Molimo unesite svoj komentar!
Molimo, unesite svoje ime