Pet godina od puštanja u rad eInspektora ovo softversko rešenje primenjuju samo republičke inspekcije, i to ne sve.
Zakon o inspekcijskom nadzoru predvidja da svi inspektori, bez obzira o kom nivou državne organizacije se nalaze, vode evidenciju inspekcijskog nadzora kroz softversko rešenje eInspektor. Vlada je zaključkom od 17.marta 2022. obavezala republičke inspekcije da u svom radu koriste jedinstveno softversko rešenje eInspektor.
U nekim resorima na nivou Republike je ta obaveza zaživela i sprovodi se bez problema, dok u nekim resorima ističu da je potrebno prilagođavanje softvera specifičnostima tih inspekcija, te da u ovom obliku nisu u mogućnosti da primene ovu zakonsku obavezu. O primeni na nivou pokrajine i jedinica lokalne samouprave (JLS) još nije ni bilo reči, ukazao je za portal Naša mesta Dragoman Paunović, predsednik Mreže inspektora Srbije (MINS).
Kako saznaje portal Naša mesta, trenutno je u toku integracija sistema ePisarnica i eInspektor, što znači da će se brže i efikasnije obrađivati prijave građana i zainteresovanih strana na poslovanje privrednika. S druge strane, građanima se približavaju republičke inspekcije kroz Jedinstvena upravna mesta (JUM) u JLS.
MINS se zalaže da se softver pojednostavi ukoliko je to moguće, da bude funkcionalniji i prilagodi se zahtevima svih inspekcija, da se pod hitno njegova primena obezbedi u svim ministarstvima i u pokrajini, gradovima i opštinama.
Potrebno je izvršiti softversko prilagođavanje specifičnostima pojedinih inspekcija koje do sada i uz najbolju volju nisu uspele da svoj rad prikažu u eInspektoru. Takođe je potrebno što pre ovo softversko rešenje staviti na raspolaganje pokrajinskih, gradskih i opštinskih inspekcijskih službi, jer će tek onda, kada baš svi inspektori budu radili u okviru ove digitalne platforme imati tačnu sliku stanja u oblasti nadzora i sliku rada inspekcija, ocenjuje MINS.
Sistem eInspektor je proširen funkcionalnostima koje omogućavaju da se zahtevi za pokretanje prekršajnih postupka kao i privrednih prestupa elektronski sa digitalizovanim propratnim dokazima direktno prosledjuju u sistemu nadležnim prekršajnim i privrednim sudovima. To bi činilo završnicu sa epilogom inspekcijskih postupaka. Prekršajni, privredni i ostali sudovi koji postupaju po utvrđenim nepravilnostima republičkih inspekcija, na žalost, nisu implementirali sistem eInspektor u svom radu, a kada će ne zna se, ukazuju sagovornici portala Naša mesta. Primena ove funcionalnosti bi daleko ubrzala celokupan postupak, kazne bi bile pravovremenije, a inspektorima bi uštedela značajno vreme koji oni moraju dodatno da ulože kako bi svu dokumentaciju (bez obzira što su već uneli u eInspektor i obradili, kako su i obavezni) štampali, pripremili, obradili i dostavili nadležnom sudu. Pored toga, skoro pa uvek, svedoče na sudu što iziskuje dodatno trošenje vremena kao i budžetskih sredstava.
Neophodan razvoj sofverskog rešenja
MINS je zajedno sa NALED-om definisao predloge za dalji razvoj softverskog rešenja eInspektor koji se, pre svega, odnose se na:
- Povezivanje softverskog rešenja eInspektor sa informacionim sistemom Poreske uprave (PURS), tako da se deo informacija iz sistema PURS eksportuje u eInspektor, radi objedinjenog uvida u nadzore, evidencije i statistike
- Priprema i sprovođenje operativnog plana povezivanja softverskog rešenja eInspektora sa informacionim sistemom Uprave carina
- Otklanjanje nedostataka u pravnom okviru radi omogućavanja pune funkcionalne povezanosti softverskog rešenja eInspektor sa Sistemom prekršajnih sudova Srbije (SIPRES).
Potreba za praktičnim obukama i edukacijom administratora
Sagovornici portala Naša mesta ukazuju na potrebu da se praktične obuke za korišćenje sistema eInspektor “približe” inspektorima u manjim administrativnim centrima u upravnim okruzima.
Pored osnovne korisničke obuke evidentirana je potreba za edukacijom imenovanih administratora sistema u inspekcijama, kako bi oni prilagođavanjem sistema radu svojih inspekcija, olakšali rad inspektorima.
Svi zainteresovani za obuke korišćenje sistema eInspektor mogu se javiti na email: redakcija@nasamesta.com
Ovde možete preuzeti Prirucnik-za-turisticku-inspekciju-JLS i Priručnik-za-inspekcijski-nadzor-JLS-u-oblasti-prevoza-u-drumskom-saobracaju, koja je uradila Stalna konferencija gradova i opština (SKGO).
Zakonom o inspekcijskom nadzoru inspekcije su obavezane da za potrebe praćenja stanja u oblasti nadzora i samog rada inspekcije vode evidenciju, te da se navedena evidencija vodi u okviru jedinstvenog softverskog rešenja e-inspektor. Sama evidencija sadrži sve podatke vezane za konkretan inspekcijski nadzor uključujući i mere koje je inspektor naložio i podnete prijave nadležnim pravosudnim organima kao i ishod postupaka pravosudnih organa. Na taj način dobijena je i centralizovana elektronska baza svih nadziranih subjekata i objekata inspekcijskog nadzora.