Ulaganje u zlato štiti od inflacije

0
zlatne rezerve
Foto: Ilustracija, Canva

Ko je pre pedeset godina uložio u zlato 1.000 danas ima 58.000 dolara. Za to vreme cena zlata porasla je za 5.800%, čineći ga stabilnim oblikom ulaganja.

Narodna Banka Srbije (NBS) nastavlja sa povećanjem zlatnih rezervi, kupivši nedavno pet tona zlata u vrednosti od 350 miliona evra, čime su ukupne rezerve dostigle rekordnih 46,5 tona. Od 2012. godine, zlatne rezerve su utrostručene, čineći Srbiju liderom u regionu. Analitičari preporučuju građanima da razmotre ulaganje u zlato kao način zaštite ušteđevine od inflacije.

Zlatne rezerve NBS sada čine 11,9% ukupnih deviznih rezervi, a njihova vrednost porasla je sa 0,6 milijardi evra na 3,3 milijarde evra u poslednjih 12 godina. Zlato se smatra sigurnom investicijom, posebno u kriznim vremenima, jer služi kao zaštita od inflacije i čuva vrednost novca.

Prema Georgi Hristovu, direktoru kompanije „Taveks zlato&srebro“, benefiti od ulaganja u zlato važe i za privatne investitore. On navodi da je cena zlata u poslednjih 50 godina porasla za 5.800%, čineći ga stabilnim oblikom ulaganja.

Srbija ima skoro 15 puta više zlata od Slovenije

U poređenju sa drugim zemljama regiona, Srbija ima najveće zlatne rezerve, čak dva puta više nego sve ostale zemlje zajedno. Prema izveštaju Svetskog saveta za zlato, Srbija je na 54. mestu u svetu po količini zlata u deviznim rezervama. Jak položaj zlata u deviznim rezervama doprinosi stabilnosti finansijskog sistema i poverenju investitora.

zlatne rezerve
Foto: Ilustracija, Canva

U protekle dve godine traje “zlatna groznica“ centralnih banaka širom sveta, koje su kupile više od 2.000 tona zlata. Ove kupovine uglavnom se odvijaju na istoku, sa Kinom i Turskom kao predvodnicima. U Evropi najviše kupuju zemlje centralne i istočne Evrope poput Poljske, Mađarske, Srbije i Češke.

Srbija ima ubedljivo najveće rezerve zlata na Zapadnom Balkanu i čak dva puta više nego sve ostale zemlje zajedno. Makedonija je druga, treća Albanija, Slovenija, zatim Crna Gora, Bosna i Hercegovina, dok Hrvatska centralna banka ne drži zlato u rezervama.

– Približili smo se Finskoj koja čuva sa 49 tona zlata u svojoj rezervi. Pored toga smo ispred i mnogih drugih evropskih država poput Slovačke (32t), Češke (30t), Kipra (14t), Irske (12 t) i mnogih drugih – kaže Hristov.

Iz Narodne banke Srbije dodaju da je po julskom izveštaju Svetskog saveta za zlato, Srbija na 54. mestu u svetu po količini zlata u svojim deviznim rezervama i na 44. mestu po učešću zlata u deviznim rezervama.

POSTAVI ODGOVOR

Molimo unesite svoj komentar!
Molimo, unesite svoje ime