U Lajkovcu održana obuka u okviru projekta Više šansi za bolje mogućnosti zapošljavanja u Zapadnoj Srbiji

0
javni poziv namenjen startapovima
Foto: Ilustacija, Pixabay.com

Potencijalni korisnici podrške za zapošljavanje u okviru projekta „Više šansi za bolje mogućnosti zapošljavanja u Zapadnoj Srbiji“, u koji je uključena i opština Lajkovac, odabrani po javnom pozivu realizovanom sredinom godine, prošli su dvonedeljnu obuku kroz radionice realizovane u Valjevu.

U skladu sa svim merama u borbi protiv KOVID – 19, tokom prethodne dve sedmice u Valjevu su održane radionice na projektu koje su obuhvatile sva tri programa; startap, program poljoprivrede i radne prakse. Cilj je, između ostalog, bio da odabrani kandidati uz pomoć predavača napišu biznis planove, koji će se kasnije bodovati.
Iz opštine Lajkovac, startap podršku treba da dobiju do dva kandidata, za poljoprivredu do četiri, za radne prakse takođe četiri kandidata.

Projekat “Više šansi za bolje mogućnosti zapošljavanja u Zapadnoj Srbiji”, čija realizacija je u toku, implementira Grad Valjevo u partnerstvu sa Centrom za integraciju Roma Valjevo, Opštinom Koceljeva i Udruženjem Regionalna prava manjina iz Lajkovca. Ove mogućnosti su deo šireg projekta Nemačke razvojne saradnje u inkluziji Roma i drugih marginalizovanih grupa u Srbiji koje sprovodi GIZ.

Opšti cilj projekta je doprinos smanjenju siromaštva, nejednakosti i jačanje socijalne inkluzije na teritoriji Valjeva, Koceljeve, Mionice i Lajkovca. Kontinuirano se mora raditi na dostupnosti informacija širem krugu ljudi, poručuju učesnici u realizaciji projekta.
Realizacija projekta “Više šansi za bolje mogućnosti zapošljavanja u Zapadnoj Srbiji” ocenjuje se kao uspešan primer saradnje civilnog sektora, gradova i opština Zapadne Srbije, u podizanju kapaciteta zapošljavanja Roma i drugih marginalizovanih grupa, povratnika po sporazumu o readmisiji drugih društveno osetljivih grupa.

U okviru obuka, polaznici su imali priliku da stiču znanja u kontekstu poboljšanja sopstvene socijalne inkluzije. Predavači i organizatori obuke kažu, da je grupa polaznika obuke dobro odabrana i da u narednom periodu može biti dobar zagovarač zapošljavanja ljudi iz romskih naselja i drugih osetljivih grupa. Kroz obuku, polaznici su imali priliku da postanu svesni svojih kapaciteta i mogućnosti, kao i da steknu potrebna znanja, a istovremeno i da sagledaju šta im je dostupno na lokalnom tržištu, na koji način mogu da ostvare zaposlenje. Kroz radionice su imali priliku da spoznaju i značaj dokvalifikacije i prekvalifikacije, kako bi povećali svoje mogućnosti zapošljavanja.

U ovoj oblasti je od izuzetnog značaja podrška lokalnih samouprava, jer bez tog mehanizma ne može se doći do konačnog cilja, a to je zaposlenje. Bitna je podrška i svih drugih, od nevladinih organizacija, koordinatora za romska pitanja, zdravstvenog medijatora, pedagoškog asistenta, do NSZ, istakli su predavači tokom realizacije radionica.
Projekat se realizuje u okviru programa „Inkluzija Roma i drugih marginalizovanih grupa u Srbiji“, a koji se sprovodi u okviru Nemačke razvojne saradnje.

Projekat realizuje Nemačka organizacija za međunarodnu saradnju, u saradnji sa Kabinetom potpresednice Vlade Republike Srbije kao predsednice Koordinacionog tela za praćenje realizacije Strategije za socijalno uključivanje Roma i Romkinja u Republici Srbiji za period od 2016-2025 godine.

POSTAVI ODGOVOR

Molimo unesite svoj komentar!
Molimo, unesite svoje ime