Rasveta na ulicama Kragujevca do kraja naredne godine biće u potpunosti zamenjena štedljivim LED sijalicama.
Otkada je 1884. godine u Kragujevcu upaljena prva električna sijalica na Balkanu, ovaj grad nastoji da na svojim ulicama i trgovima obezbedi dovoljno svetla, prateći sve inovativne trendove u toj oblasti u Evropi i svetu.
Bilo je to zlatno doba u razvoju Kragujevca, koji „vazda i po svemu prvi beše” – prva prestonica obnovljene Srbije, grad u kome je donet prvi ustav, uspostavljene prve državne intstitucije, osnovano prvo pozorište, prva gimnazija, Licej, biblioteka, muzej, apoteka i Mitropolija… Grad u kome su nešto kasnije štampane prve novine na spskom jeziku i izliveni prvi topovi, jednostavno je bio predodređen da u njemu zasijala prva električna sijalica.
Svetla Pariza osvetlela Kragujevac
Dogodilo se to pre tačno 140 godina, u kragujevačkom Vojno-tehničkom zavodu, zaslugom inženjera Todora Seleskovića, samo dve godine posle Prve međunarodne izložbe elektrotehnike u Parizu, na kojoj je video Edisonovu sijalicu, dinamo mašinu i opremu za sistem električnog osvetljenja.
Svečanosti povodom uključenja prvog svetla, u prvoj prestonici Srbije, prisustvovali su kralj Milan i kraljica Natalija Obrenović.
Ređale su se potom Tesline, Šukertove, Tizove, Saturnusove i druge lampe sa svetlećim vlaknom, sve do pojave prvih štedljivih halogenih lampi i konačno led tehnologije koja, uz znatno manji utrošak električne energije, daje mnogo bolje i kvalitetnije svetlo i značajno povećava energetsku efikasnost.
Ogroman doprinos energetskoj efikasnosti
LED sijalice u javnoj rasveti predstavljaju ključni faktor u strategijama svih evropskih gradova koji su trajno posvećeni povećanju energetske efikasnosti i održivosti.
Ova tehnologija ne samo da smanjuje potrošnju energije, nego i značajno doprinosi smanjenju operativnih troškova, troškova održavanja, emisije štetnih gasova i poboljšanju kvaliteta života u urbanim sredinama.
Ove sijalice koriste diode koje emituju svetlost (LED), tehnologiju koja omogućava značajno smanjenje potrošnje energije u poređenju sa tradicionalnim natrijumskim, živinim ili halogenim sijalicama.
Prednosti LED tehnologije
LED sijalice koriste do 80 odsto manje energije u poređenju sa tradicionalnim sijalicama, što dovodi do značajnih ušteda u potrošnji električne energije, imaju dug vek trajanja, često preko 50.000 sati, što smanjuje potrebu za čestom zamenom i održavanjem, ekološki su prihvatljivije jer ne sadrže štetne materije kao što su živa ili olovo, i mogu se reciklirati, čime se smanjuje negativan uticaj na životnu sredinu. Kvalitet svetla im je izuzetan, imaju mogućnost podešavanja emitovanja svetlosti različite temperature boje (toplo ili hladno svetlo), što je korisno za različite primene u javnoj rasveti. Veoma su otporne na vremenske uslove – ekstremne temperature, vlagu i udarce, što ih čini idealnim za spoljašnju upotrebu…
Zbog toga se koriste u raznim oblastima javne rasvete, uključujući uličnu rasvetu, osvetljenje parkova, trgova, zgrada i mostova.
Primer Subotice
U gradu Subotici i svim okolnim naseljima pre dve godine kompletno je zamenjena neefikasna ulična rasveta novim LED svetiljkama. Ugrađeno je ukupno oko 12.900 LED sijalica čiji je životni vek 25 godina.
Prema projektnoj dokumentacji, Subotica će zbog ogromne uštede električne energije, minimalnih troškova održavanja i drugih finansijskih benefita koje donosi nova tehnologija, godišnje štedeti 75 miliona evra.
A gde je tu Kragujevac?
Potpuni zvaničan odgovor na ovo pitanje izostao je zbog sezone godišnjih odmora, ali je u gradskoj upravi portalu „Naša mesta” nezvanično rečeno da je zamena starih sijalica novim LED svetiljkama počela i da dve ekipe svakodnevno rade na tome.
Kako je rekao izvor portala „Naša mesta”, do sada je zamenjeno oko 2.000 sijalica od ukupno 25.000 uličnih svetiljki na terioriji grada i okolnih sela i da se očekuje da ceo posao bude završen tokom naredne godine.