Grad Leskovac već godinama finansira projekat „Za našu decu“.
Među članovima Gradske organizacije gluvih Leskovca (GOGL) nema male dece, korisnika znakovnog jezika. Većina ih ima kohlearni implant, koji im pomaže da čuju i prihvate govorni jezik.
ŠTO RANIJE UGRADITI KOHLEARNI IMPLANT
Optimalno vreme za ugradnju kohlearnog implanta kod dece sa teškim stepenom obostranog oštećenja sluha je od 12 meseci života, pa do dve godine starosti.
Kohlearni implant omogućava “prijem” zvuka direktnom električnom stimulacijom slušnog nerva, a pomoću elektronskog aparata koji se ugraduje u puž unutrašnjeg uva. Deca kojoj se ugradi kohlerani implant uz plansku rehabilitaciju, koja podrazumeva rad sa defektologom i psihologom, mogu da razviju govor, da komuniciraju bez čitanja sa usana, psihofizički sustižu svoje vršnjake i sa njima redovno kreću u školu.

U GOGL se već pet-šest godina sprovodi projekat pod nazivom “Za našu decu” koji finansira Grad Leskovac. Reč je o podršci i rehabilitaciji dece koja su rođena gluva i ugrađen im je kohlearni implant. Njih 12 redovno dolaze u organizaciju i u procesu rehabilitacije rade sa dva logopeda.
Dvoje dece su srednjoškolci, ostali su u mladjim razredima osnovne škole, dvoje su predškolci. Pored njih još nekoliko dece imaju kohlearni implant ali retko dolazi na rehabilitaciju pa slabije i govore, jer ugradnja implanta bez rehabilitacije ne donosi rezultate, ukazala je Dragana Stojilkovic, tumač za znakovni jezik pri GOGL.
U školama u Leskovcu nema gluve ili nagluve dece
Škole u Leskovcu koje je naš portal kontaktirao su saopštile da nemaju ni jedno gluvo ili nagluvo dete.
OŠ,,Svetozar Marković“ u Leskovcu, koja ima 716 učenika, raspoređenih u 33 odeljenja, trenutno nema učenike koji su gluvi ili nagluvi, a u školi nemamo nastavnika koji poznaje znakovni jezik, saopštila je za naš portal Tamara Jankovi, direktorka škole.
Ova škola ima dve izdvojene škole u selima Donja Jajina i Kukulovce. U razrednoj nastavi(od 1. do 4.razreda) ima 17 odeljenja.U predmetnoj nastavi ( od 5. do 8. razreda) ima 16 odeljenja.
LIČNI PRATILAC DETETA SA INVALIDITETOM
U Programu rada Centra za socijalni rad za 2024.godinu piše da je lični pratilac deteta lokalna usluga. Usluga ličnog pratioca biće dostupna detetu sa invaliditetom, pod uslovom da je dete uključeno u vaspitnoobrazovnu ustanovu, do kraja redovnog školovanja. Interresorna komisija grada Leskovca davaće svoje mišljenje o potrebi angažovanja ličnog pratioca, detetu kojem je zbog zdravstvenih problema, telesnog invaliditeta, ili višestrukih i senzornih poteškoća, potrebna podrška za zadovoljavanje osnovnih potreba u svakodnevnom životu. O pravu na uslugu ličnog pratioca deteta, na osnovu zahteva roditelja/staraoca deteta i učenika, odlučivaće Centar za socijalni rad, svojim rešenjem. Centar za socijalni rad će svojim rešenjem odlučivati o pravu nekog lica na ovu vrstu usluge. Finansijska sredstva za realizaciju usluge obezbediće Grad Leskovac kao i učešćem samih korisnika.
Škola nema pravilnik kojim se definiše postupanje dece sa ivaliditetom, uključujući gluvu ili nagluvu decu. Nakon primanja Vašeg dopisa (dopisa portala Naša mesta), podstaknuti Vašom brigom za ovakvu decu i našom iskrenom motivacijom da pomognemo takvoj deci kada ih budemo imali, krenuli smo u izradu pravilnika, navela je direktorka.
Prema njenim rečima, škola unazad 20 godina nije imala učenike koji su bili gluvi. Bio je vrlo mali broj dece koja slabije čuju. Vršeno je prilagođavanje verbalne komunikacije sa učenikom – glasniji govor učitelja, prilagođavanje mesta sedenja – bliže učitelju. Deca nisu imala smetnji u usvajanju gradiva.
Na evidenciji CSR Leskovac nalazi se ukupno 193 deteta sa invaliditetom
U školu ide jedna učenica sa invaliditetom . Ona se kreće u kolicima, uz pomoć ličnog pratioca. Ima rampu za ulazak u školu, poseban toalet i rampu za odlazak do njega. Školuje se po programu IOP-2, uz rad sa ličnim pratiocem i stalnom saradnjom sa školskim Timom za inkluzivno obrazovanje i Interresornom komisijom.
PRAVA I USLUGE KOJE PRUŽA CSR LESKOVAC
Pravo na dodatak za pomoć i negu drugog lica i uvećanog dodatka za telesno oštećenje,
Pravo na novčanu socijalnu pomoć u okviru porodica koji su nosioci prava,
Jednokratna novčana pomoć,
Personalna asistencija,
Lični pratioc dece,
Porodični smeštaj dece bez roditeljskog staranja,
Domski smeštaj dece i mladih,
Pravo na putne troškove za roditelje-staratelje dece ometene u razvoju koja su na redovnom školovanju,
Privremeni smeštaj u Prihvatilište za žene i decu žrtve nasilja u porodici,
Dnevni boravak za osobe sa smetnjama u razvoju,
Usluge neodložnih intervencija,
Savetodavno-terapijske i socijalno-edukativne usluge
Gimnazija u Leskovcu je takođe saopštila da nema i da nije imala decu koja su gluva ili nagluva, a da ovu srednju školu pohađa 722 učenika sa po 8 odeljenja u razredu, ukupno 32 odeljenja .
Na evidenciji Centra za socijalni rad Leskovac se nalazi ukupno 193 dece (do 18 godina) sa invaliditetom. Centar nema podatak koliko je od tog broja dece gluvih i nagluvih, jer ne vodi takvu evidenciju.
Usluga koje CSR Leskovac pruža kategoriji gluve i nagluve dece se ne razlikuju od uobičajenih usluga koje se pružaju svoj deci sa invalididteom u sistemu socijalne zaštite. Ta prava ostvaruju, kada se obrate ovoj ustanovi zahtevom i nakon sprovedenog stručnog postupka radnika.
Prema aktuelnim podacima GOGL-a, samo jedno dete rođeno gluvo ima personalnog asistenta u osnovnoj školi u Leskovcu. Iz organizacije navode da je ranije u leskovačkoj tehničkoj školi „Rade Metalac“ postojalo odeljenje sa gluvom i nagluvom decom.
Svi članovi GOGL imaju 40 i više godina, retko ko je sa urođenom gluvoćom, već je gluvoća prouzrokovana infekcijama, visokim temperaturama…