Manifestacija koja spaja laboratorije, muzeje i javne prostore širom Srbije od 16 do 22 sata poziva sve generacije da 26. septembra zavire u savremenu nauku kroz radionice, predavanja i interaktivne izložbe.
Evropska noć istraživača biće održana 26. septembra u 16 gradova širom Srbije, u terminu od 16 do 22 sata. Glavni događaji i prateći program realizuju se u Beogradu, Nišu, Novom Sadu, Kragujevcu, Čačku, Kruševcu, Subotici, Smederevu, Pirotu, Leskovcu, Ranovcu, Zaječaru, Svilajncu, Kikindi, Šapcu i Inđiji.
Organizatori ističu da manifestaciji prethode promotivne aktivnosti i tradicionalna Nedelja istraživača, tokom koje će biti otvorene laboratorije i organizovani tematski događaji namenjeni učenicima i široj javnosti.
Nedelja istraživača — uvod u događaj
Nedelja istraživača najavljuje samu Noć i donosi niz događaja pogodnih za mlade i porodice. Među najavljenim aktivnostima su razgledanja laboratorija na nekoliko univerziteta i instituta, predavanja i pab kvizovi u urbanim centrima.
Šta vas čeka u nedelji istraživača:
- Istraživačke laboratorija otvorene za posetioce,
- Tematski pab kvizovi
- Tribine o aktuelnim problemima poput mikroplastike.
Broj mesta za pojedine programe je ograničen i prijave se obavljaju putem sajta manifestacije.
Program u Beogradu
Svečano otvaranje u Beogradu zakazano je za 17 sati u Evropskoj kući.
Beograd će tokom večeri ponuditi bogat izbor radionica i izložbi u Muzeju nauke i tehnike, tržnom centru, Naučnom klubu Centra za promociju nauke, Beo Zoo vrtu, Češkom domu i Etnografskom muzeju.
Posebna pažnja posvećena je raznovrsnosti tema — od ekologije i mikroplastike do najnovijih tehnoloških rešenja. U Češkom domu biće održano predavanje o nastanku mineralnog bogatstva u svemiru, dok će Etnografski muzej biti otvoren za sve posetioce.
Niš i Pirot — lokalni programi
Niš priprema aktivnosti na više lokacija: Centru za stručno usavršavanje, Naučnom klubu, Parku znanja, Narodnom muzeju, Univerzitetskoj biblioteci „Nikola Tesla”, Evropskoj kući, Američkom kutku i TC „Delta planet”.
U Pirotu događaji će biti organizovani na Platou ispred Doma kulture. U fokusu su radionice, demonstracije i programi prilagođeni mladima, s akcentom na praktično uključivanje posetilaca.
Novi Sad, Šabac, Kikinda, Inđija — veštačka inteligencija u fokusu
U sklopu programa projekta TRAILS, veštačka inteligencija biće jedna od centralnih tema u Novom Sadu, Šapcu, Kikindi i Inđiji. Posetiocima su namenjene radionice i prezentacije koje pokrivaju primenu VI u različitim sferama, kao i diskusije o tome kako se informisati u eri generisane sadržaja.
Najavljene su i dodatne aktivnosti: biciklistička tura sa proširenom realnošću, kratka predavanja u školama i onlajn kvizovi sa međunarodnim partnerima.
Kragujevac i drugi gradovi — radionice i inovacije
Kragujevac nudi praktične radionice u TC „BIG” — od izrade električnih kola do radionica o očuvanju kulturnog nasleđa i prepoznavanju emocija pomoću veštačke inteligencije. Slični programi biće dostupni i u drugim gradovima, prilagođeni lokalnim interesovanjima i resursima.
Evropska noć istraživača je događaj koji nauku približava građanima i podstiče radoznalost kod novih generacija. Kroz interakciju sa naučnicima i praktične radionice, deca i odrasli dobijaju priliku da iz prve ruke vide kako se stvaraju naučna saznanja i kako ona utiču na svakodnevni život.
Za pojedine programe neophodne su prijave na sajtu www.nocistrazivaca.rs. Posetiocima se savetuje da prate lokalne objave i programe svojih gradova kako bi odabrali aktivnosti koje ih najviše zanimaju.









































