Udruženje radnika na internetu predalo je u utorak svoje zahteve Ministarstvu finansija, pa sada čekaju na reakciju nadležnih.
Osnovni zahtev je da se stopiraju svi poreski postupci protiv frilensera, dok se ne reši njihov status, a u pismu koje su uputili predsednici Vlade, ministru finansija i direktorki Poreske uprave skreću pažnju na „neadekvatnu poresku politiku, njenu nepravičnu primenu, kao i na zakonske propuste koji zahtevaju od radnika na internetu da poštuju nesprovodive zakonsko-poreske okvire, a da pri tom nisu u mogućnosti da ostvare svoja prava“.
Kao jedan od najvećih problema naveden je Zakon o porezu na dohodak građana, donet sada već davne 2001. godine. Iz Udruženja smatraju da tako zastareli Zakon ne može biti osnova za oporezivanje i da je jasna potreba za njegovom izmenom.
Istakli su i da postojeći Zakon o radu ne prepoznaje radnike na internetu na odgovarajući način, niti definiše njihova prava i obaveze. Radnici na internetu, stoji u pismu, nemaju nikakvu pravnu i socijalnu zaštitu, pravo na bolovanje, trudničko i porodiljsko odsustvo.
Podsetimo, sve je počelo saopštenjem Poreske uprave u kojem se frilenseri, koji primaju uplate iz inostranstva i na taj način ostvaruju prihode, pozivaju da podnesu poresku prijavu kako bi izbegli kazne. U saopštenju je navedeno i da je „potvrđeno vrlo veliko nepoštovanje poreskih propisa“.
Međutim, iz Udruženja smatraju da je visoka stopa nepoštovanja poreskih propisa zapravo posledica pravnog vakuuma i neažurnosti državnih institucija da prepoznaju rastuću kategoriju radnika na internetu i zakonski definišu njihov status, prava i obaveze.
Zbog toga, ističu, trebalo je da se angažuje Poreska uprava kao savetodavno telo, i da radi na informisanju poreskih obveznika i edukaciji građana o vrstama poreza koje je građanin Republike Srbije dužan da plati.