Svaki treći odrasli u Srbiji je pušač, a danas, pod sloganom „Ostavi pušenje“, Srbija obeležava Nacionalni dan bez duvanskog dima.
Prema podacima Instituta „Batut“, svake godine u Srbiji od posledica pušenja prevremeno umre više od 19.000 ljudi, dok se broj korisnika alternativnih nikotinskih proizvoda povećava, posebno među mladima. Srbija danas obeležava Nacionalni dan bez duvanskog dima, pod sloganom „Ostavi pušenje“, sa posebnim fokusom na važnost prestanka konzumacije duvanskih i nikotinskih proizvoda.
U globalnim okvirima, osam miliona ljudi svake godine izgubi život zbog bolesti povezanih sa pušenjem, dok 1,2 miliona strada zbog pasivnog izlaganja duvanskom dimu.
Pušenje je direktan faktor rizika za bolesti srca i krvnih sudova, maligne bolesti, dijabetes i hronične respiratorne bolesti. Osim zdravstvenih posledica, duvanska industrija donosi i ekonomske i ekološke probleme – od povećanih troškova lečenja do štetnog uticaja na životnu sredinu.
Raste broj korisnika elektronskih cigareta među mladima
Svetska zdravstvena organizacija (SZO) upozorava da ne postoji bezbedan nivo konzumacije duvanskih i nikotinskih proizvoda. Iako je u poslednjoj deceniji došlo do smanjenja učestalosti klasičnog pušenja cigareta, upotreba elektronskih cigareta i nikotinskih proizvoda beleži drastičan porast.
Posebno zabrinjava činjenica da svaki peti učenik petog i sedmog razreda osnovne škole i prvog razreda srednje škole u Srbiji koristi elektronske cigarete, dok 4,9 odsto njih konzumira snus i nikotinske vrećice, pokazalo je istraživanje iz 2022. godine.
Gradski zavod za javno zdravlje (GZJZ) ističe da agresivni marketing novih duvanskih proizvoda, koji ih promoviše kao „zdraviju alternativu“, dovodi do masovnog korišćenja, često kao zamenu za klasične cigarete. Međutim, stručnjaci upozoravaju da nema naučno utemeljenih dokaza da su ovi proizvodi bezbedniji.
Srbija među vodećim zemljama po broju pušača
Podaci pokazuju da je 32 odsto odrasle populacije u Srbiji aktivni pušač, što je svrstava među zemlje sa najvećim procentom pušača u Evropi i svetu. Istraživanja iz 2019. godine pokazuju da je 24,3 odsto pušača pokušalo da ostavi duvan, dok je 58,6 odsto zabrinuto za svoje zdravlje zbog posledica pušenja.
Stručnjaci ističu da je ključno fokusirati se na primarnu prevenciju konzumiranja duvanskih i nikotinskih proizvoda kroz edukaciju i informisanje, posebno među decom i mladima.