Srbija je sa Evropskom organizacijom za nuklearna istraživanja (CERN) potpisala Memorandum o saradnji u uvođenju i eksploataciji Globalne LHC računarske mreže u Državnom data centru u Kragujevcu.
Memorandum su potpisali ministar informisanja i telekomunikacija Mihailo Jovanović, ministarka nauke, tehnološkog razvoja i inovacija Jelena Begović i šef odeljenja za informacione tehnologije Evropske organizacije za nuklearna istraživanja (CERN) Enrika Porkari, prenosi zvanični sajt Kancearije za informacione tehnologije i eUpravu.
Jovanović je rekao da potpisivanjem Memoranduma Srbija postaje deo Globalne računarske mreže CERN-a.
– U Državnom data centru u Kragujevcu ćemo uspostaviti čvorište namenjeno za čuvanje, obrađivanje i analizu naučnih podataka sa Velikog hadronskog sudarača (LHC – Large Hadron Collider) u CERN-u. Srbija na ovaj način postaje jedna od sedam zemalja u Evropi i 10. u svetu, deo Globalne LHC računarske mreže, gde se obrađuju primarni podaci sa fizičkih eksperimenata u CERN-u i gde se dalje čine dostupnim svetskoj naučnoj zajednici. To je ujedno i prilika da se u okviru naučne zajednice u Srbiji razviju i profilišu stručnjaci koji će raditi sa podacima nuklearnih istraživanja i imati mogućnost da sarađuju sa oko 5.500 naučnika iz 240 instituta iz 54 zemlje širom sveta – rekao je Jovanović.
Jelena Begović je istakla da je ovo sjajna vest za Srbiju i srpske naučnike.
– Potpisivanjem memoranduma Srbija postaje jedna od malobrojnih zemalja koja će čuvati i obrađivati podatke iz svetskih eksperimenata na kojima učestvuju hiljade najboljih svetskih naučnika. Bićemo deo informacione podrške eksperimentima koji se odvijaju u CERN-u. Državni data centar postaće Tier-1 centar CERN-a i omogućiće proširenje kapaciteta u smislu čuvanja obrade i analize podataka koji se generišu tokom eksperimenata u CERN-u – izjavila je ministarka Begović.
Enrika Porkari je u ime CERN-a izrazila da joj je drago da se Srbija priključila LHC mreži kako bi ponudila usluge Državnog data centra naučnicima širom sveta.
– Od 2019. godine, kada se Srbija priključila CERN-u, načinjeno je mnogo koraka ka jačanju partnerstava između naučnika i inženjera iz Srbije i CERN-a. Vidimo mnogo oblasti u kojima je došlo do napretka, i smatram da je potpisivanje ovog Memoranduma još jedan korak u jačanju saradnje – rekla je Porkari.
Memorandum o razumevanju potpisuje se sa ciljem da Srbija dobije priliku i podršku CERN-a da se priključi jednom od najznačajnijih naučnih projekata u svetu, kao i radi formiranja „Tier-1 centra“ u Državnom data centru u Kragujevcu. Ovaj centar bi pružio podršku izvođenju CMS eksperimenta, i bio deo Globalne računarkse mreže (The Worldwide LHC Computing Grid – WLCG) čija je namena da čuva, obrađuje, prenosi i analizira podatke. Od posebnog značaja je što se u Srbiji otvara Tier-1 vrsta centra koji predstavlja deo fundamentalnog sloja CERN-ove hijerarhijske računarske mreže, sloja koji se sastoji od malog broja centara pozicioniranim u odabranim najnaprednijim zemljama IT tehnologije.