
Srbija sprovodi sveobuhvatan plan za upravljanje čvrstim otpadom po najvišim evropskim standardima, uz izgradnju regionalnih centara, sanitarnih deponija i nabavku opreme za reciklažu.
Vlada Srbije usvojila je plan prema kojem će se sistem upravljanja čvrstim otpadom u zemlji unaprediti po najsavremenijim evropskim standardima, rečeno je u Skupštini Srbije prilikom obrazloženja novih zakona iz oblasti ekologije.
Ovaj plan podrazumeva izgradnju regionalnih centara za upravljanje otpadom, sanitarnih deponija i nabavku specijalizovane opreme za reciklažu.
Regionalni centri – ključ za efikasno upravljanje otpadom
Poseban akcenat stavljen je na izgradnju regionalnog centra Kelenić, koji će pokrivati 15 jedinica lokalne samouprave.
„Izgradnja sanitarne deponije je od ključne važnosti, jer će ona moći da prihvati velike količine otpada iz više opština, čime ćemo značajno unaprediti sistem odlaganja otpada u skladu sa evropskim standardima“, istaknuto je na sednici.
U saradnji sa Evropskom bankom za obnovu i razvoj i Francuskom razvojnom agencijom, Srbija primenjuje najmodernije tehnologije koje se koriste u razvijenim zemljama Evrope i sveta.
Investicije u opremu za reciklažu
Plan predviđa nabavku:
- Kamiona smećara
- Kanti i kontejnera namenjenih za separaciju otpada
Ova oprema je ključna za unapređenje procesa reciklaže i smanjenje količine otpada na deponijama.
Zatvaranje nesanitarnih deponija u toku
U protekle četiri godine u Srbiji je zatvoreno 11 nesanitarnih deponija, dok su u toku radovi na zatvaranju još tri lokacije.
„Uskoro planiramo da, nakon puštanja u rad transfer stanice u Smederevu, zatvorimo i smetlište u tom gradu. Nadamo se da će uskoro biti zatvorena i deponija u Valjevu“, istaknuto je u Skupštini.
Usvajanjem novih zakona i sprovođenjem ovih projekata, Srbija značajno unapređuje svoj sistem upravljanja otpadom, sa ciljem da postane ekološki održiva zemlja u skladu sa standardima Evropske unije.