Fondacija RNIDS predstavila je novi ćirilički font Manument RNIDS, namenjen digitalnoj upotrebi, povodom 13. godišnjice .срб domena.

Povodom 13. godišnjice od početka registracije .срб domena, Fondacija „Registar nacionalnog internet domena Srbije“ (RNIDS) predstavila je novo tipografsko pismo Manument RNIDS. Ovaj besplatni ćirilični font je razvijen sa ciljem poboljšanja upotrebe srpske ćirilice u digitalnom okruženju i besplatno je dostupan na veb-sajtovima RNIDS-a i иманаћирилици.срб.
Tokom svečanosti u Univerzitetskoj biblioteci „Svetozar Marković“, autor fonta, grafički dizajner Lazar Rakonjac, predstavio je novo pismo kao sans-serif dizajn inspirisan grotesk i humanističkim tipografijama.
Font je kreiran u sedam težina, dostupnih u kurzivnoj i romanskoj izvedbi, čime nudi širok spektar mogućnosti za dizajnere i programere.
Veštačka inteligencija i srpski jezik
U okviru događaja, dr Vasilije Milnović, rukovodilac Centra za nauku Univerzitetske biblioteke, održao je predavanje o mogućnostima treniranja veštačke inteligencije na srpskim jezičkim korpusima. Poseban akcenat stavljen je na Pretraživa, digitalnu kolekciju istorijskih novinskih tekstova dostupnu na претражива.срб, koja sadrži više od 500.000 stranica na srpskom jeziku, uključujući izdanja iz 19. veka.
Predstavljen je i veb-sajt иманаћирилици.срб, nastao tokom hakatona, a kasnije dodatno razvijan kao centralno mesto za resurse i alate za upotrebu ćirilice na internetu. Istaknuto je da i tehnologija i veštačka inteligencija mogu doprineti višejezičnosti na internetu, ali i da postoje ograničenja u primeni u domenskom sistemu.
.срб domen i ćirilični fontovi
.срб domen, drugi ćirilični nacionalni domen na svetu, registrovan je 27. januara 2012. godine. RNIDS svake godine obeležava ovaj datum doniranjem novih ćiriličnih fontova, namenjenih kako digitalnoj upotrebi, tako i štampi. Do sada su predstavljeni fontovi: Areal RNIDS, Orto RNIDS, Lingva RNIDS, Etar RNIDS, a Manument RNIDS je šesti u ovom nizu.
Ovaj projekat doprinosi očuvanju i popularizaciji ćirilice u savremenom digitalnom okruženju, omogućavajući lakšu i funkcionalniju upotrebu srpskog pisma na internetu.