Kao što u saobraćaju važe propisi poput vožnje desnom stranom ili stajanja na crveno svetlo, tako i prilikom komunikacije mora se voditi računa o pravilima i uvažavanju drugih .
Poznavanje pravila lepog ponašanja i postupanje u skladu sa njima, može obezbediti značajnu prednost u odnosu na one koji nisu dovoljno obučeni i spremni za snalaženje u složenim situacijama.
Ako smo nesigurni i nepripremljeni, ako ne poznajemo protokol situacije u kojoj smo se našli, ne možemo se koncentrisati na ono što je važno- na razmenu poruka i informacija.
Oni koji dobro poznaju pravila ponašanja, protokola i bontona, i u svakoj situaciji pokazuju dobre manire, odmerenost i umerenost, ostavljaju dobar utisak i mnogo lakše postižu ciljeve.
Reč protokol grčkog je porekla i označava prvu stranicu nekog dokumenta. Njome se naziva formalni zapis sa sastanaka ili pregovora. Postoji i značenje po kome je protokol skup pravila u formalnom i diplomatskom ophođenju.
Pravila lepog ponašanja važe za sve
Od kada postoji ljudsko društvo, postojala su pravila i običaji prilikom primanja gostiju, upoznavanja, razgovora i pregovora, obedovanja, obraćanja… Menjala su se kroz vreme, različita su u različitim kulturama i okruženjima. Njihovo poznavanje olakšava komunikaciju i umanjuje mogućnosti sukoba i nesporazuma.
Mnoga pravila ponašanja i konvencije odnosile su se pre svega na pripadnike viših klasa. Vremenom su bonton, protokol i etikecijа ušli u sve pore društva.
Bez obzira da li ste trgovac, službenik, lokalni političar ili radnik, vaš uspeh će u velikoj meri zavisiti od vašeg ponašanja, ljubaznosti, znanja… Sve to utiče na utisak koji ostavljate.
Osoba sa stilom vodi računa i o pravilnom držanju, govoru tela, boji glasa, o sadržaju svega izrečenog. Ona poseduje samokontrolu, samouverenost, saosećanje sa drugima. Ponaša se taktično, ljubazno, tačna je, odmerena i umerena. Prema drugima odnosi se sa uvažavanjem i pažnjom, sluša ih, spremna je da pomogne…
Poštovanje pravila ključ dobrih odnosa
Živimo u velikim zajednicama, naši životi se prepliću sa mnogo drugih… Kao što u saobraćaju postoje propisi koji obezbeđuju sigurnost učesnika, poput vožnje desnom stranom, stajanja na crveno svetlo semafora ili poštovanje saobraćajnih znakova, tako se i prilikom komunikacije mora voditi računa o poštovanju pravila i uklapanju sa drugima.
U protivnom, kao što bi u saobraćaju došlo do sudara, povređivanja i materijalne štete tako u mreži naših odnosa može doći do konflikta. A to je uvek dobro izbeći.
Poštovanje pravila ne treba shvatati kao ograničavanje slobode i robovanje nepotrebnim društvenim stegama već kao neophodnost koja je dugotrajnim evolutivnim procesom pravljenja i izbegavanja grešaka podučila naše pretke i sve nas kako pravilno i efikasno prolaziti kroz život.
Tekst je objavljen u četrnaestom broju časopisa Naša mesta
Za Portal Naša mesta priredila Mara Popins