Upotreba plastike za pakovanje i zagrevanje hrane može povećati rizik od kardiovaskularnih oboljenja zbog uticaja na crevnu floru i podsticanja upalnih procesa.
Naučnici iz Kine analizirali su više od 3.000 ljudi koji su redovno konzumirali hranu iz plastičnih posuda, a eksperimenti na pacovima dodatno su potvrdili negativan uticaj plastike na srčani sistem, piše Guardian.
U istraživanju su naučnici sipali ključalu vodu u plastične posude i ostavili ih jedan, pet i 15 minuta, jer se hemikalije brže oslobađaju pri visokim temperaturama. Utvrđeno je da ove materije menjaju sastav crevne flore i izazivaju oksidativni stres i upalne procese, što može dovesti do oštećenja srca.
Ranije studije pokazale su da iz posuda koje se zagrevaju u mikrotalasnoj pećnici može iscureti i do 4,2 miliona mikroplastičnih čestica po kvadratnom centimetru. Autori studije upozoravaju da plastika može sadržati čak 20.000 hemikalija, od kojih su mnoge povezane sa rakom i reproduktivnim oštećenjima.
Iako istraživanje ne daje konkretne preporuke za zaštitu, stručnjaci savetuju izbegavanje grejanja hrane u plastici, kao i dodavanje vrele hrane u plastične posude kod kuće.