PKS predstavila digitalni alat za procenu spremnosti kompanija za održivo poslovanje

0
digitalni alat za procenu spremnosti kompanija za održivo poslovanje
Prvi domaći digitalni instrument za ESG analizu dostupan besplatno Foto: Ilustracija, Pixabay

Privredna komora Srbije razvila je prvi nacionalni Alat za procenu spremnosti kompanija za održivo poslovanje, besplatan i prilagođen malim i srednjim preduzećima.

Privredna komora Srbije (PKS) postala je prva poslovna asocijacija u zemlji koja je razvila i omogućila privredi besplatan alat za procenu spremnosti za održivo poslovanje. Ovaj inovativni digitalni resurs, kako je saopštila PKS, osmišljen je da odgovori na specifične izazove domaćih firmi koje teže usklađivanju sa savremenim zahtevima tržišta i da pomogne firmama da se pripreme za zahteve međunarodnog tržišta i ESG regulative EU koje sve više određuju pristup lancima vrednosti.

„Alat omogućava detaljnu samoprocenu firme u oblastima koje su ključne za ESG standarde – zaštitu životne sredine, društvenu odgovornost i kvalitet korporativnog upravljanja“, rekla je Dušanka Kalezić, savetnica predsednika PKS.

Korak bliže evropskim standardima

Alat je deo šire inicijative „Održivi izvoz“, koju PKS realizuje uz podršku švajcarskog programa SIPPO i Sekretarijata za ekonomske poslove Švajcarske (SECO). Do sada ga je testiralo više od 20 kompanija koje su već počele izradu prvih nacrta nefinansijskih izveštaja.

Cilj alata je da olakša pristup međunarodnim tržištima, podstakne konkurentnost, smanji troškove kroz optimizaciju resursa i pomogne firmama da ispune sve strože zahteve inostranih partnera.

ESG zahtevi i evropski regulatori

Evropska unija je već usvojila više propisa koji direktno utiču na izvoznike iz Srbije – uključujući Direktivu o korporativnoj održivosti (CSRD), Uredbu o proizvodima koji ne doprinose krčenju šuma (EUDR) i nove ESG standarde izveštavanja (ESRS).

Iako srpske firme nisu direktni obveznici, od njih se očekuje da dostavljaju podatke partnerima iz EU, pod pretnjom finansijskih kazni ili raskida ugovora, što dodatno povećava značaj pravovremene pripreme.

„Srpska privreda broji oko 130.000 MSP koji čine više od 99% domaće ekonomije, a čak 65% trgovinske razmene odvija se sa EU. Zato je važno da firme razumeju nove obaveze i spremno im odgovore“, istakla je Kalezić.

Investicija u održivost – investicija u budućnost

Implementacija održivih praksi zahteva nova znanja, tehnološke prilagodbe i ulaganja, naročito kod izvoznika. Zbog toga su informisanje, edukacija i dostupnost alata ključni za dugoročnu konkurentnu prednost srpskih kompanija.

Kalezić je pozvala firme širom Srbije da iskoriste mogućnost uključivanja u program „Održivi izvoz“, koji nudi ne samo procenu, već i savete, radionice i resurse za unapređenje ESG performansi.

POSTAVI ODGOVOR

Molimo unesite svoj komentar!
Molimo, unesite svoje ime