Na Open Data Hub platformi u Srbiji podaci su na raspolaganju pojedincima, startapovima, kompanijama, institucijama, medijima, organizacijama civilnog društva.
Open Data Hub je jedinstvena adresa za sve učesnike ekosistema otvorenih podataka u Srbiji (pojedince, startape, kompanije, stručnjake, institucije, medije, civilni sektor), i pruža podršku u otvaranju i upotrebi otvorenih podataka i pratećih procesa. Nastao je u sklopu Inicijative za otvorene podatke, koja je u Srbiji pokrenuta 2015. godine. U njenom kreiranju učestvovao je UNDP, nakon stvaranja Nacionalnog portala otvorenih podataka. Ovo je pristup javnim podacima i njihovo korišćenje učinilo daleko jednostavnijim.
Tokom godina, Digitalni tim UNDP je podržao mnoge institucije javnog sektora da poboljšaju praksu upravljanja podacima, da njihovi zaposleni steknu veštine upravljanja podacima, kao i da objave svoje podatke javnosti i angažuju se sa širom zajednicom.
Prema rečima Slobodana Markovića, savetnika za Digitalne tehnologije UNDP, na ovoj listi su Zavod za statistiku, Geodetski zavod, Ministarstvo unutrašnjih poslova, Ministarstvo prosvete, Agencija za lekove i medicinska sredstva, Agencija za životnu sredinu Srbije, Poverenik za javno informisanje i zaštitu podataka o ličnosti i mnoge druge institucije na centralnom i opštinskom nivou.
“Rezultat ovih aktivnosti je Portal otvorenih podataka, koji je do 2023. godine imao preko 2000 skupova podataka iz oko 50 organizacija, sa sektorskim portalima podataka koji su pokrenuti u oblastima opštih statističkih podataka, geoprostornih podataka, podataka obrazovnog sistema i podataka o pristupu informacijama od javnog značaja”.
Strateške inicijative UNDP-a
Kako bi pokazao prednosti otvorenih podataka javnog sektora, UNDP je pokrenuo nekoliko inicijativa.
Budžeti više od 100 opština prevedeni u standardizovani format otvorenih podataka. Ovo je poboljšalo transparentnost i učešće građana u lokalnoj upravi.
“ Ovaj rad je zahtevao mnogo napora da se standardizuju formati izveštavanja podataka u različitim lokalnim administracijama, ali je na kraju rezultirao lakom dostupnošću budžeta na mapi, što je omogućilo njihovu vizuelizaciju i dublje istraživanje po određenim kategorijama potrošnje. Ovo je poboljšalo transparentnost javnih prihoda i rashoda, učinilo građane bolje informisanim i pružilo alat za angažovanje civilnog društva u određivanju lokalnih prioriteta”, dodao je Slobodan Marković.
Ova inicijativa zastupala je ideju da Republički geodetski zavod objavi georeferencirani registar adresa u otvorenom formatu.
“Nakon regulatornih promena 2022. godine, kompletan skup podataka postao je dostupan u otvorenom formatu. Mogućnost ugradnje preciznih podataka o ulicama i brojevima za svaku adresu u Srbiji u poslovne sisteme pomogla je radu prodavnica e-trgovine, službi za dostavu i lokalnog prevoza. Isti podaci su takođe integrisani u javnim servisima za mapiranje kao što je OpenStreetMaps”, dodao je naš sagovornik
Rad sa zajednicom
Da bi podstakao angažovanje zajednice, UNDP je sarađivao sa organizacijama civilnog društva i tehnološkim zajednicama širom Srbije.
“Organizovali smo događaje sa otvorenim podacima, izazove i obezbedili finansiranje kroz izazove za inovacije podataka sa ITE. Ovi događaji su privukli startapove, OCD i pojedince zainteresovane za javne podatke”, dodao je Slobodan Marković.
Projekti su uključivali OCD koje su razvijale uređaje za merenje kvaliteta vazduha u kući i projekat „Šume i klima“, koji je koristio satelitske podatke u svrhu pošumljavanja pošumljavanja i promovisanje obnovljive energije. Poslednji pomenuti projekat je osvojio nagradu „Planet Friendli“ na Omladinskom festivalu 2020. u Gracu, Austrija.