
Jedno od najstarijih zaštićenih područja u Evropi, Obedska bara, postalo je mesto okupljanja svih koji veruju da se biodiverzitet može očuvati samo zajedničkim delovanjem.
U srcu Srema, u Specijalnom rezervatu prirode Obedska bara, obeležen je Međunarodni dan biodiverziteta. Ovo močvarno područje, jedno od najstarijih zakonski zaštićenih prirodnih dobara u Evropi, postalo je simbol zajedničke borbe za očuvanje prirode. Više od jednog veka Obedska bara pruža utočište stotinama retkih biljnih i životinjskih vrsta.
Močvare poput Obedske bare nisu samo pejzaži – one su ekosistemi koji regulišu klimatske promene, prečišćavaju vodu i čuvaju biodiverzitet. Upravo zato je ovo mesto i odabrano da bude centralna tačka okupljanja istraživača, volontera i predstavnika institucija i ambasada, predvođenih organizacijom Mladi istraživači Srbije.
Obedska bara je pod zaštitom još od 1874. godine. Danas je dom za više od 200 vrsta ptica, retke vodozemce, biljne zajednice koje opstaju samo u ovakvim staništima, i celokupnu mrežu života koja se ne može obnoviti ako jednom nestane.
Međunarodna podrška za nacionalno blago
Ambasadorka Švedske u Srbiji, Šarlota Samelin, poručila je da Obedska bara ima vrednost koja prevazilazi granice i da će Švedska nastaviti da podržava napore za njeno očuvanje. Najavljeno je novo ulaganje od 600.000 dolara za projekte revitalizacije vlažnih staništa širom Srbije u okviru inicijative „EU za Zelenu agendu“.
Izvršna direktorka Mladih istraživača Srbije, Tanja Petrović, naglasila je da su za očuvanje ovakvih prirodnih područja neophodni znanje, volonterski duh, politička podrška i uključivanje lokalne zajednice. Projekti koji se sprovode u Obedskoj bari dokaz su da je moguće ujediniti ove faktore.