Na samitu u Parizu, svetski lideri i direktori vodećih tehnoloških kompanija najavili su pokretanje inicijative Current AI, sa početnim ulaganjem od 400 miliona dolara i ambicijom da u narednih pet godina prikupi 2,5 milijardi dolara.
U Parizu je održan samit o veštačkoj inteligenciji (AI), na kojem su se okupili svetski lideri i izvršni direktori tehnoloških kompanija kako bi razgovarali o bezbednom razvoju i primeni ove tehnologije, prenose svetski mediji.
Jedan od ključnih rezultata skupa je pokretanje inicijative Current AI, koju podržavaju države poput Francuske i Nemačke, uz saradnju sa kompanijama Google i Salesforce.
Ovaj fond, sa početnim ulaganjem od 400 miliona dolara, ima za cilj finansiranje projekata od javnog interesa, kao što su poboljšanje kvaliteta podataka za AI i razvoj alata otvorenog koda. Fokus je na bezbednoj primeni veštačke inteligencije i jačanju evropske konkurentnosti u ovoj oblasti.
Osnivač Current AI Martin Tisne naglasio je da je neophodno primeniti naučene lekcije iz prošlosti, kako bi se izbegle negativne posledice koje su se već pojavile sa društvenim mrežama.
Prepoznat doprinos Srbije u razvoju veštačke inteligencije
JAČA SARADNJA SA EVROPSKIM LIDEROM U OBLASTI SUPERKOMPJUTERA
Ministarka nauke Jelena Begović sastala se sa direktorom kompanije „Eviden“ Emanuelom Le Ruksom, gde je dogovoreno otvaranje razvojnog tima u Srbiji i jačanje saradnje sa domaćim kompanijama. Srbija, kao prva zemlja u regionu sa superkompjuterom za veštačku inteligenciju, planira dalja ulaganja, dok će partnerstvo s „Evidenom“ omogućiti napredak u e-Upravi, zdravstvu i BIO4 Kampusu.
Ministarka nauke, tehnološkog razvoja i inovacija Jelena Begović izjavila je da je Srbija na Ministarskom sastanku Globalnog partnerstva za veštačku inteligenciju (GPAI) u Parizu imala jednu od vodećih uloga.
Istakla je da su partneri prepoznali Srbiju kao pionira u određenim inovacijama i da od nje sada očekuju rezultate i razmenu iskustava, posebno u oblasti obrazovanja za veštačku inteligenciju. Tokom samita održala je sastanke sa predstavnicima Saudijske Arabije i Grčke, a naglasila je da su učesnici pohvalili srpske inicijative.
Predsednik Privredne komore Srbije Marko Čadež dodao je da se izvoz softvera iz Srbije povećao desetostruko u poslednjih šest godina i da je na samitu izraženo divljenje napretku zemlje u sektoru inovacija i IT-a
Ambiciozna ulaganja u AI sektor
Francuski predsednik Emanuel Makron izjavio je da će Francuska tokom samita objaviti privatna ulaganja u sektor veštačke inteligencije u vrednosti od 109 milijardi evra. Direktor kompanije Hugging Face, Klem Delang, ocenio je da ovaj iznos pokazuje ozbiljnu ambiciju Francuske da predvodi inovacije u AI tehnologijama.
Delegacije na samitu diskutovale su i o uticaju veštačke inteligencije na energetsku potrošnju i njenoj vezi sa globalnim zagrevanjem, dok se u EU sve više polemiše o potrebi za fleksibilnijim regulatornim okvirom.
Regulacija AI: Sukobljene strategije
Pritisak na Evropsku uniju da ublaži propise o AI raste, kako bi evropske kompanije ostale konkurentne u odnosu na SAD i Kinu. Donald Tramp, predsednik SAD, već je povukao neke AI regulative kako bi podstakao tehnološku trku u Americi, dok EU balansira između sigurnosti i podsticanja inovacija.
Makron je naglasio da previše stroga pravila mogu usporiti razvoj evropskih AI kompanija:
„Postoji rizik da neki odluče da nemaju nikakva pravila, što je opasno. Ali postoji i suprotan rizik – da Evropa sebi nametne previše pravila.“
U međuvremenu, Kina dodatno zaoštrava globalnu trku za dominaciju u AI sektoru – kineska kompanija DeepSeek prošlog meseca izazvala je američke AI gigante slobodnom distribucijom sistema za ljudsko rezonovanje, što je podstaklo konkurenciju na još agresivnije inovacije.