Na Portalu eUprava od 5. marta dostupne su elektronske usluge za građane u okviru regionalne inicijative Otvoreni Balkan.
Članice Otvorenog Balkana su Srbija, Albanija i Severna Makedonija, a jedinstveno tržište rada startovalo je sa radom 1. marta, prenosi zvanični sajt Ministarstva informisanja i telekomunikacija.
Građanima će na Portalu eUprava biti dostupne usluge „Identifikacioni broj Otvorenog Balkana“ namenjena isključivo državljanima Srbije koji imaju elektronski identitet na portalu eid.gov.rs, sa kojim pristupaju Portalu eUprava. Takođe, dostupna je usluga „Slobodan pristup tržištu rada“ namenjena državljanima Albanije i Severne Makedonije koji imaju elektronski identitet na svom nacionalnom Portalu za elektronsku upravu i dodeljen identifikacioni broj Otvorenog Balkana.
Državljani Srbije, Albanije i Severne Makedonije, koji žele da se zaposle u nekoj od zemalja članica Otvorenog Balkana, moraju da poseduju elektronski identitet na svom nacionalnom Portalu elektronske uprave, a zatim u par koraka kreiraju identifikacioni broj Otvorenog Balkana. Korisniku će identifikacioni broj Otvorenog Balkana odmah biti dodeljen, a na adresu elektronske pošte dobiće i sertifikat o dodeljenom identifikacionom broju u vidu elektronskog dokumenta.
Nakon toga, zainteresovani može da pristupi portalu elektronske uprave zemlje u kojoj namerava da se zaposli i podnese zahtev za slobodan pristup tržištu rada. Odredišna zemlja nakon provere donosi konačnu odluku, a najkasnije u roku od 30 dana od dana podnošenja zahteva. Nakon dobijanja odobrenja zainteresovani može biti zaposlen, pod istim uslovima kao lokalni državljanin zemlje, do dve godine, a nakon isteka ovog perioda, može produžiti odobrenje, koje ujedno predstavlja odobrenje za boravak i rad.
Podsećamo, Ministarstvo informisanja i telekomunikacija raspisalo je pre nekoliko dana javne konkurse za sufinansiranje projekata u oblasti javnog informisanja..