Kako nauka može da doprinese boljoj globalnoj saradnji u vremenu brzih tehnoloških promena, ključno je pitanje za ministarski forum u Parizu, na kojem učestvuje i Srbija.
U Parizu otvoren Globalni ministarski dijalog o naučnoj diplomatiji gde je akcenat na zajedničkim vrednostima i bezbednosti disruptivnih tehnologija
Ministarka nauke, tehnološkog razvoja i inovacija u tehničkom mandatu prisustvovala je danas otvaranju Globalnog ministarskog dijaloga o naučnoj diplomatiji, koji se održava u sedištu UNESKO-a u Parizu 25. i 26. marta.
Na ovom dvodnevnom forumu visoki predstavnici iz celog sveta diskutovaće o ulozi nauke u oblikovanju međunarodne politike, posebno u kontekstu brzih i disruptivnih tehnoloških promena.
Srbija – stalni partner u nauci
Učestvujući na okruglom stolu „Naučna diplomatija u svetu disruptivnih tehnologija“, ministarka je sa kolegama iz drugih zemalja razmenila stavove o načinu na koji se naučna diplomatija može koristiti za bolje snalaženje u složenim izazovima koje nove tehnologije donose.
Tokom događaja posebna pažnja posvećena je diskusijama o etici, principima i zajedničkim vrednostima u globalnoj saradnji, sa ciljem da se ublaži jaz između zemalja globalnog Severa i Juga i osigura da nove tehnologije doprinesu društvu, a ne prodube nejednakosti.
Okvir za naučnu diplomatiju
Cilj skupa je i uspostavljanje savremenog globalnog okvira za naučnu diplomatiju, koji će odgovoriti na savremene potrebe društva i biti efikasan alat za očuvanje dijaloga, mira i ljudskih prava u svetu koji se ubrzano menja.
Razmena mišljenja ministara, naučnika, diplomata i eksperata otvara prostor za definisanje prioriteta međunarodne saradnje i identifikovanje konkretnih oblasti u kojima bi naučna diplomatija mogla da ponudi odgovore i rešenja za složene globalne izazove.