Iako svest građana o štetnosti sive ekonomije raste, čak 17 odsto preduzetnika isplaćuje deo zarade zaposlenima na ruke.
Nacionalna alijansa za lokalni ekonomski razvoj navodi da se uslovi za poslovanje u Srbiji i dalje ocenjuju kao pretežno dobri, ali i da su inflacija, više cene i skuplji krediti uticali su da manji broj privrednika da pozitivnu ocenu tekuće godine, prenosi zvanični sajt NALED-a.
Istraživanje je pokazalo da najveći deo privrednika ne opravdava rad na crno, a čak dve trećine navodi da je eFiskalizacija znatno olakšala poslovanje.
– Kada je reč o e-fiskalizaciji, to je veoma korisna reforma, posebno u kontekstu smanjenja sive ekonomije. Novi sistem pozitivno doprinosi boljoj naplati poreza, ali za sada ne bih izlazila sa brojkama, jer još uvek analiziramo efekte. Naglasila bih i da poreski sistem Srbije trenutno prolazi kroz brojne druge reforme, i ovo je jedna od oblasti u kojoj tehničku podršku Srbiji pružaju stručnjaci MMF-a – rekla je šefica kancelarije MMF-a u Srbiji Julija Ustjugova na sednici NALED-ovog Saveza za fer konkurenciju.
Istraživanje je pokazalo da privrednici kao glavne razloge za poslovanje u sivoj zoni vide visoko poresko opterećenje zarada i parafiskale, a ocenjuju i da je nelojalna konkurencija danas prisutnija. Samo 34 odsto privrednika misli da neregistrovanih preduzeća nema u njihovoj delatnosti, a petina da konkurencija prijavljuje sav prihod. Predsednik Saveza za fer konkurenciju Zoran Daljević pozvao je na uspostavljanje sveobuhvatnog registra neporeskih nameta, brži povraćaj pdv-a i regulisanje fleksibilnih oblika rada.
Ove godine, tri četvrtine građana potvrdilo je da ne opravdava sivu ekonomiju, što je više nego pre. Podaci ukazuju da je neformalno poslovanje najzastupljenije u građevinarstvu, a slede maloprodaja i ugostiteljstvo, iako 68% građana navodi da pri svakoj kupovini dobije fiskalni račun.
Jednu od glavnih mera u borbi sa sivom ekonomijom predstavlja rast bezgotovinskih transakcija. U poslednjih godinu dana, skočio je broj korisnika kartica, a broj preduzeća koja imaju POS terminal porastao je na 56%. S druge strane, tri četvrtine prometa privrednici i dalje ostvaruju u gotovini, a građani najčešće navode da im je lakše da plaćaju u kešu (45 odsto) ili ne poseduju kartice (28 odsto).
Podsećamo, NALED je nedavno učestvovao na konferenciji posvećenoj primeni veštačke inteligencije u zdravstvu.