Misija OEBS-a će pratiti kako JLS primenjuju ovaj dokument

0
Foto ilustracija, Tošo Borković, Vodič za primenu Etičkog kodeksa funkcionera lokalne samouprave
Foto ilustracija, Tošo Borković, Vodič za primenu Etičkog kodeksa funkcionera lokalne samouprave

Strategijom reforme javne uprave predviđeno je da Etički kodeks funkcionera lokalne samouprave, koji je izradio SKGO uz podršku Misije OEBS-a u Srbiji, usvoje sve lokalne samouprave.

Do sada je to uradilo 56 jedinica lokalne samouprave (JLS) od od ukupno 170 članica Stalne konferencije gradova i opština (SKGO), saopštila je Misija OEBS-a u Srbiji za portal Naša mesta.

Kako je Misija navela, primena Kodeksa i dalje predstavlja najveći izazov, a sistematska implementacija je od ključnog značaja. Zato će, istakli su, Misija OEBS-a u Srbiji, zajedno sa SKGO, pratiti primenu Kodeksa.

Kako bi podstakla taj proces, Misija OEBS-a u Srbiji pruža podršku lokalnim samoupravama iz različitih uglova: bilo kroz podršku lokalnim nadzornim mehanizmima, kao što su institucije ombudsmana, ili kroz podršku lokalnim skupštinama, lokalnim mehanizmima za rodnu ravnopravnost i telima za međunacionalne odnose. Takođe, OEBS je podržao SKGO u ustanovljavanju i obuci lokalnih tela za praćenje primene Etičkog kodeksa. Ovakvom strategijom sveobuhvatne podrške lokalnim samoupravama, očekujemo da će i primena Kodeksa biti jednostavnija za lokalne funkcionere.

Misija je saopštila da će uporedo nastaviti saradnju sa Nacionalnom akademijom za javnu upravu (NAJU). Uz podršku Misije, NAJU je u 2023. godini, u cilju izgradnje kapaciteta, sprovela 783 obuke, koje je pohađalo 26.307 polaznika, dok je ukupno 3.735 polaznika (2.491 žena i 1.244 muškarca) učestvovalo u šest onlajn obuka koje je pripremila Misija.

U Srbiji ima 74 multietničke JLS

Nakon usvajanja teksta Kodeksa u decembru 2019. godine, Misija OEBS-a je nastavila da podržava SKGO u izradi i štampanju Vodiča za implementaciju Etičkog kodeksa funkcionera lokalne samouprave, kao i postera sa tekstom Kodeksa na srpskom jeziku i na jezicima 12 nacionalnih manjina: albanskom, bosanskom, bugarskom, mađarskom, makedonskom, rumunskom, romskom, rusinskom, slovačkom, hrvatskom, crnogorskom i češkom.

Vodič opisuje skup principa, kao i primere dobrog etičkog ponašanja i obrnuto – njihovo kršenje; sadrži i uputstvo za osnivanje i rad tela za praćenje sprovođenja Etičkog kodeksa. 74 JLS se u Srbiji smatraju multietničkim.

Foto ilustracija, pexels olly
Foto ilustracija, pexels olly

Misija OEBS-a je takođe podržala SKGO u razvoju materijala za obuku i podizanje  kapaciteta za implementaciju Kodeksa – onlajn obuku za sprovođenje Kodeksa za lokalne funkcionere i program obuke za tela za praćenje primene Kodeksa (obe obuke su sprovedene od 2021. do 2023. godine). Do sada je 400 učesnika/ca iz 50 jedinica lokalne samouprave obučeno o primeni Kodeksa preko onlajn platforme SKGO, a oko 100 učesnika/ca, predstavnika grada Beograda, prošlo je direktnu obuku o praćenju primene Kodeksa.

Takođe, naveli su iz Misije, ohrabruju se svi funkcioneri lokalne samouprave da nastave da koriste platformu SKGO za učenje na daljinu, koja odbornicima omogućava da uče svojim tempom, te da plan učenja prilagode sopstvenim potrebama i interesovanjima nakon što pristupe određenoj obuci. Pored toga, onlajn format obezbeđuje širu dostupnost obuka, omogućavajući učešće odbornicima iz različitih regiona bez potrebe za putovanjem. Ove obuke i dalje predstavljaju jedinu dostupnu alatku za izgradnju kapaciteta u ovom pogledu. Za sada, na platformi SKGO za učenje na daljinu dostupno je 15 onlajn programa, koje je završilo 4,500 polaznika.

Izazovi u primeni Kodeksa

Foto ilustracija, pexels soa shimazaki
Foto ilustracija, pexels soa shimazaki

Prema analizama Transparentnosti Srbije, u Srbiji je i dalje veoma izraženo opšte nepoverenje i nerazumevanje između javne uprave i javnosti. Ovo je uglavnom evidentno na lokalnom nivou, koji za većinu građana i građanki predstavlja prvi kontakt sa demokratskim institucijama, i gde nedovoljna transparentnost i odgovornost može biti vidljiva onima koji prate svakodnevni rad lokalnog rukovodstva. U cilju obnove poverenja i dobrih odnosa između lokalnih vlasti i građana, uz podršku OEBS-a, SKGO je krajem 2019. godine izradila novi Kodeks ponašanja lokalnih funkcionera u Srbiji. Nivo njegove implementacije na lokalu biće od presudne važnosti. Misija OEBS-a u Srbiji će, zajedno sa SKGO, pratiti primenu Kodeksa.

S druge strane, međunarodna ocena primene principa javne uprave koju sprovodi OECD/SIGMA, s obzirom na skor 3,79 ostvaren u 2023. godini (izvor: NAJU), pokazuje određeno poboljšanje u odnosu na 2022. godinu, kada je taj skor iznosio 3,75 (pri čemu je 5 maksimalni skor koji je moguće postići), što ukazuje na to da su službenici JLS ostvarili izvestan napredak u pogledu svojih veština.

U sklopu jedne od svojih inicijativa usmerenih ka omogućavanju boljeg razumevanja nadležnosti, uloga i funkcionisanja JLS te jačanju poverenja građana na lokalu, Misija je izradila četiri video zapisa namenjena prvenstveno mladima iz jugozapadne Srbije, dostupna na sledećem linku:

https://www.facebook.com/watch/1626083894290995/528209098155644

Takođe, od 2022. godine, Misija podržava i sprovodi Program stručnog usavršavanja u institucijama lokalne samouprave, koji ima za cilj da podstakne uključivanje mladih iz jugozapadne Srbije u oblasti javne uprave i demokratskog upravljanja.

Foto ilutracija, pexels kindelmedia
Foto ilutracija, pexels kindelmedia

Unapređenje etičkih standarda državnih službenika na svim nivoima vlasti jedan je od ciljeva Reforme javne uprave Republike Srbije. Stalna konferencija gradova i opština (SKGO) radi na promociji i primeni etičkih standarda lokalnih službenika od 2004. godine, a Misija podržava SKGO u tome još od 2008.

 

POSTAVI ODGOVOR

Molimo unesite svoj komentar!
Molimo, unesite svoje ime