Ministarstva koja ne koriste portal eKonsultacije ili ga pogrešno koriste

0
Foto ilustracije, pexels seven11nash
Foto ilustracije, pexels seven11nash

Pored obaveze državnih organa da na portalu eKonsultacije objavljuju sve relevantne informacije o konsultacijama i javnim raspravama koje sprovode u okviru svoje nadležnosti, određena ministarstva nikada nisu koristili Portal, a jedan deo njih ga je koristio pogrešno, tvrdi Centar za evropske politike (CEP).

Ministarstvo za brigu o porodici i demografiju (MBPD) je navedeno kao primer organa koji nije ništa postavio na portalu eKonsultacije, već je na svojoj internet stranici obavestilo građane o javnoj raspravi uz mejl adresu putem koje se mogu dostavljati sugestije, naveo je CEP u analizi objavljenoj u publikaciji “Portal eKonsultacije novi instrument, neiskorišćene prilike”. Ovakva praksa, ukazao je isti izvor, otežava pregled i praćenje procesa, s obzirom na to da informacije nije moguće naći na jednom mestu, odnosno u okviru jedne objave ili sekcije na stranici MBPD, a nisu dostupni ni na portalu eKonsultacije.

Analiza CEP-a je pokazala da, pored toga što ne objavljuju sve konsultativne procese, pojedine institucije ne koriste Portal u skladu sa njegovom namenom. Kao primer navode Ministarstvo za brigu o selu koje je na Portalu objavilo programe dodele bespovratnih sredstava za organizovanje manifestacija i kupovinu minibuseva za potrebe prevoza seoskog stanovništva. Primer je i Ministarstvo zaštite životne sredine koje ima mnoštvo objava, ali od 75 samo 12 se odnosilo na javne rasprave i konsultacije o predlozima DJP i nacrtima propisa.

Primer neadekvatne upotrebe Portala predstavlja i razdvajanje delova istog konsultativnog procesa u nekoliko različitih objava, ukazano je u analizi.

Organi uprave koji koriste Portal ne objavljuju uvek sva neophodna dokumenta koja se odnose na procese konsultacija i javnih rasprava. Na primer, Ministarstvo državne uprave i lokalne samouprave (MDULS) nije objavilo neophodne izveštaje u okviru tri od pet objava na Portalu. Slični propusti uočljivi su i kod drugih ministarstava – Ministarstva građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture, Ministarstva unutrašnje i spoljne trgovine, Ministarstva finansija… Izostanak neophodnih elemenata na Portalu, zaključio je CEP, onemogućava sticanje uvida u celokupan tok procesa, odnosno da li su zainteresovane strane zaista i uzele učešće i kakav je tretman komentara od strane nadležnih institucija.

Foto ilustracija
Foto ilustracija

Organi uprave koji objavljuju pozive na Portalu eKonsultacije češće organizuju konsultacije sa zainteresovanim stranama prilikom razvoja DJP, nego što je to slučaj sa nacrtima propisa, ukazao je CEP navodeći primer Ministarstva unutrašnjih poslova, Ministarstva građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture i Ministarstva zdravlja, koji su sprovodili samo javne rasprave za nacrte zakona, ali ne i konsultacije. Samo u 29 odsto slučajeva sprovode se i konsultacije i javne rasprave kada je reč o donošenju propisa.

Primeri dobre prakse među ministarstvima

Kao primer dobre prakse u sprovođenju celokupnog procesa, od konsultacija do javne rasprave i objedinjenih objava, navodi se Ministarstvo finansija i Ministarstvo za ljudska i manjinska prava. Ministarstvo finansije je prvo je sprovelo proces konsultacija sa zainteresovanim stranama povodom izrade Nacrta Zakona o izmenama i dopunama Zakona o javnim nabavkama, a potom i javne rasprave. Dodatno, Ministarstvo finansija je oba procesa objedinilo u istu objavu, čime je omogućeno praćenje celokupnog toka procesa izrade akta, i učinilo dostupnim prateća dokumenta neophodna za pripremu za učešće zainteresovanih strana, uključujući izveštaje o sprovedenim konsultacijama i javnoj raspravi zajedno sa tabelama koje daju pregled upućenih komentara i odgovora.

Ministarstvo za ljudska i manjinska prava i društveni dijalog organizovalo je konsultacije za svih šest DJP koji su dostupni na Portalu. Pored činjenice da redovno sprovodi konsultacije prilikom razvoja DJP, ovo Ministarstvo ističe se i kao pozitivan primer kada je reč o objedinjavanju svih neophodnih informacija u vezi sa konsultacijama i javnim raspravama o okviru izrade jednog dokumenta na istom mestu.

CEP ukazuje i na činjenica da se na Portalu još uvek koriste dva paralelna kanala, odnosno načina dostavljanja komentara – putem Portala i putem mejl adresa koje naznači nadležni organ. To na određeni način podriva svrhu Portala i potrebno je preispitati praksu vođenja dva paralelna procesa, imajući u vidu da je ostavljanje komentara omogućeno za više od dva miliona građana koji imaju nalog na Portalu eUprava (sa tendecijom povećanja), zaključeno je u pomenutoj publikaciji.

Svi nadležni organi državne uprave  su u obavezi da na portalu eKonsultacije objavljuju “sve relevantne informacije o konsultacijama i javnim raspravama koje sprovode u okviru svoje nadležnosti”, piše u odluci Vlade o ustanovljavanju portala, dok je Zakon o planskom sistemu propisao obavezu organima da sprovode konsultacije u svim fazama razvoja dokumenata javnih politika (DJP), kao i da omoguće učešće svih zainteresovanih strana i ciljnih grupa u ovom procesu.

POSTAVI ODGOVOR

Molimo unesite svoj komentar!
Molimo, unesite svoje ime