Plaćanje u Srbiji sve se više obavlja putem kartica i mobilnih telefona, dok je gotovina sve manje zastupljena, naročito među mlađim generacijama.
Navike plaćanja u Srbiji se brzo menjaju, pri čemu kartice i mobilni telefoni postaju dominantan način transakcija. Finansijski konsultant Vladimir Vasić istakao je da je digitalizacija plaćanja omogućila lakšu i bržu dostupnost novca, dok gotovina ostaje prisutna uglavnom kod starijih generacija.
„Sve se dešava na telefonu – od plaćanja računa do obavljanja kupovina. Elektronski novčanik omogućava plaćanje u milisekundi, bez potrebe za nošenjem kartica ili gotovine,“ rekao je Vasić, dodajući da Narodna banka Srbije već omogućava elektronsko plaćanje putem mobilnih telefona.
Vasić je ukazao i na važnost bezbednosti prilikom onlajn transakcija. „Ostavljanje CVV broja s kartice može biti rizično na nepouzdanim sajtovima. Banke nikada neće tražiti te podatke, a takvi zahtevi često su deo fišing kampanja,“ upozorio je.
Jedostavnije transakcije sa EU
Govoreći o pristupanju Srbije SEPA sistemu za plaćanje u evrima, Vasić je naveo da je naša zemlja tehnički delimično spremna za taj korak sledeće godine, što će pojednostaviti transakcije sa Evropskom unijom i regionom.
Stavovi građana Beograda o preferiranim načinima plaćanja su podeljeni. Dok jedni ističu praktičnost kartica, drugi smatraju da je gotovina sigurnija. „Svejedno mi je, ali je bezbolnije kad se provuče kartica,“ rekla je jedna Beograđanka. Druga je navela da je gotovina možda prevaziđena u svetu, ali da je ona preferira zbog osećaja sigurnosti.
Na pitanje o davanju napojnica putem kartica, većina Beograđana imala je pozitivnu reakciju, dok su neki komentarisali da „u tome nema romantike.“
Digitalizacija plaćanja u Srbiji nastavlja da menja način na koji građani obavljaju transakcije, uz naglasak na praktičnost, sigurnost i inovacije koje dolaze sa novim tehnologijama.