
Građani Srbije koji su radili u državama sa kojima naša zemlja nema zaključen sporazum o socijalnom osiguranju mogu ostvariti pravo na penziju, ali uz ispunjenje preciznih uslova i procedura.
Radnici koji su boravili i radili u državama sa kojima Srbija nema zaključen sporazum o socijalnom osiguranju, mogu ostvariti pravo na penziju u Srbiji podnošenjem zahteva za utvrđivanje svojstva osiguranika Fondu PIO, izjavljeno je za „Glas osiguranika“, zvanično glasilo Fonda PIO. Kao ključna pomoć u ovom procesu, vidi se mogućnost samostalnog plaćanja doprinosa, kao i ispunjavanje rokova predviđenih Zakonom o PIO.
Moguće utvrditi staž i bez sporazuma o socijalnom osiguranju
Kako je pojasnila Snezana Milić iz Direkcije Fonda, pravo na staž se po ovom osnovu može utvrditi za rad u inostranstvu do 13. decembra 2019. godine, kada je prestala da važi odredba koja je to omogućavala. Zahtev se podnosi na propisanom obrascu dostupnom u filijalama Fonda i na sajtu www.pio.rs, uz obaveznu dokumentaciju, uključujući dokaz o boravku u inostranstvu.
Ukoliko su ispunjeni svi uslovi, Fond izdaje rešenje kojim se određuje iznos doprinosa koji je potrebno uplatiti.
Za period nakon 13. decembra 2019., građani sa prebivalištem u Srbiji koji rade u državama bez socijalnog sporazuma mogu samostalno uplaćivati doprinose po članu 15. Zakona o PIO, birajući jednu od 13 osnovica.
Svojstvo osiguranika stiče se danom podnošenja zahteva – najranije 30 dana pre podnošenja – čime se osigurava pravo na penziju u Srbiji.
Frilenseri i osiguranje
Izmenama Zakona o PIO iz 2019. godine definisano je i pravo na osiguranje frilensera koji rade u Srbiji za strance bez registrovanog predstavništva. Ako takvo lice nije osigurano po drugom osnovu, automatski stiče status osiguranika samostalne delatnosti, bez obzira na vrstu ugovora.
Ova kategorija građana obavezna je da prati propise Ministarstva finansija u vezi sa prijavom i plaćanjem doprinosa.
Specifične situacije i ograničenja
Marija Bakić iz Fonda PIO naglašava da za one koji imaju staž iz zemalja bez bilateralnog sporazuma, jedini način ostvarivanja prava na penziju jeste direktna provera propisa te države.
Ukoliko neko ima dovoljno staža u Srbiji za penziju, ali prebivalište u zemlji bez dogovorenog transfera penzije, isplata se može vršiti samo na teritoriji Srbije, i to putem ovlašćenog lica.