Radi zaštite lekovite vode koja se masovno koristila u nemedicinske svrhe četiri puta je povećana naknada za korišćenje prirodnog lekovitog faktora.
Iznos naknade za korišćenje prirodnog lekovitog faktora povećan je sa 25 din./m3 na 100 din./m3 sa ciljem da se zaštiti lekovita voda koja se zbog niskih naknada trošila u svrhe koje nisu u funkciji lečenja.
Pravna akta predviđaju da se ovo povećanje vrši postepeno i tek će 2026. godine da se primeni pun iznos od 100 dinara. Naime predviđeno je da se visina naknade za korišćenje prirodnog lekovitog faktora, na osnovu koga će propisati jedinice lokalne samouprave aktom skupštine, iznose naknade za korišćenje prirodnog lekovitog faktora umanjuje se za 2024. godinu 50%, a za 2025. godinu 25%.
Primera radi, grad Niš je odlukom od 2023. godine propisao da naknada za korišćenje prirodnog lekovitog faktora (termalne i mineralne vode) iznosi 35 din./m3.
U Udruženju banja Srbije smatraju da teba pronaći način da svi koji su u priznatom banjskom mestu i koji koriste vodu za velnes i spa, plaćaju naknadu za lekoviti faktor i da umanjenje za medicinske svrhe treba da bude veće od sada propisanih 20 odsto.
Iz Udruženja ocenjuju da je situacija na terenu takva da je deo Zakona koji se odnosi na prirodni lekoviti faktor neprimenljiv za sve i da su se zalagali da
u Zakon uđe pojam „banja“, odnosno da SVI koji koriste vodu u turističke svrhe (bazeni, akva parkovi, …) plaćaju naknadu za lekoviti faktor. Obrazloženje je da korišćenjem naziva „banja“ korisnike asocira na zdravlje i u velikoj meri utuče na njegovu odluku da poseti objekat.
Prema Strategija razvoja turizma Republike Srbije u Srbiji postoji 50 banja i oko 500 izvora hladne i tople mineralne vode.
Vlada Srbije, na predlog JLSe, utvrđuje područje koje se smatra banjom, a održavanje, korišćenje i upravljanje obezbeđuje JLS. Ona daje i pravo korišćenja termalne i mineralne vode, gasa i lekovitog blata domaćem pravnom ili fizičkom licu, uz saglasnost Vlade.
Lokalna samouprava prati količinu i sastav prirodnog lekovitog faktora u banji i najmanje jednom u tri godine vrši proveru njegovog lekovitog svojstva u ovlašćenoj zdravstvenoj ustanovi. Ministarstvo zdravlja propisuje način stalnog praćenja količine i sastava prirodnog lekovitog faktora u banji i određuje zdravstvene ustanove ovlašćene za naučno ispitivanje i dokazivanje, odnosno proveru njegovog lekovitog svojstva, piše u vodiču za lokalne vlasti “Banjski turizam u Srbiji”, koji je izradila je organizacija Most Europa, uz podršku Ambasade Francuske u Srbiji (SCAC) za Stalnu konferenciju gradova i opština (SKGO).