Od stupanja na snagu Zakona o sportu 2016. godine u većini jedinica lokalne samoprave (JLS) nisu formirane sportske inspekcije i nema sportskih inspektora.
Ukupan broj sportskih inspektora na teritoriji centralne Srbije je 25, Vojvodina ima tri sportska inspektora. Poražavajuća je činjenica da sportska inspekcija nije oformljena u Kraljevu, Čačku, Novom Pazaru i drugim većim gradovima, iako se radi o JLS sa ubedljivo najvećim brojem registrovanih sportskih organizacija, navedeno je planu rada republičke sportske inspekcije za 2024. godinu.
Sportska inspekcija pri Ministarstvu sporta formirana je 2011. a danas ima četiri sportska inspektora. Konkurs 2021. i 2022. za dva sportska inspektora nije uspeo jer kandidati nisu znali primenu exel programa, piše u istom dokumentu.
Takođe se navodi da sportska inspekcija nema ni službeno vozilo i da koristi privatna vozila prilikom nadzora, ako su slobodna.
U planu za ovu godinu se navodi da je cilj donošenje sektorskog programa obuka lokalnih sportskih inspektora.
Oko 35 odsto manje republičkih inspektora za zaštitu životne sredine
U Ministarstvu zaštite životne sredine, u Sektoru za nadzor i preventivno delovanje u životnoj sredini sistematizovano je 86 radnih mesta na poslovima republičkog inspektora za zaštitu životne sredine, na kojima je raspoređeno 56 inspektora, od kojih tri inspektora, tokom 2024. godine, ispunjavaju uslove za odlazak u penziju.
U Odeljenju republičke inspekcije za lekove, medicinska sredstva i psihoaktivne kontrolisane supstance i prekursore (opojne droge, psihotropne supstance, proizvodi biološkog porekla koji imaju psihoaktivno dejstvo i druge psihoaktivne kontrolisane supstance) nema niti jednog inspektora za oblast psihoaktivnih kontrolisanih supstanci.
Poslove inspekcijskog nadzora u oblasti obrazovanja obavlja ukupno 166 prosvetnih inspektora i to: u sastavu Minisarstva prosvete 25, a kao poverene poslove inspekcijskog nadzora prosvetni inspektori u organu pokrajinske uprave nadležne za obrazovanje 13, kao i prosvetni inspektori u gradovima i opštinama 128.
Nema dovoljno inspektora ni u Odeljenju za inspekciju opreme pod pritiskom koje se nalazi u Sektoru za naftu i gas Ministarstva rudarstva i energetike, a koje se bavi sprovođenje inspekcijskog nadzora u energetskim subjektima koji poseduju i koriste opremu pod pritiskom, kao i inspekcijski nadzor u svim drugim pravnim licima i preduzetnicima koji poseduju i koriste opremu pod pritiskom. Trenutno u Odeljenju za inspekciju opreme pod pritiskom su od 12 sistematizovanih radnih mesta popunjena četiri radna mesta. Istovremeno se procenjuje da u Srbiji postoji oko 5.000 subjekata, odnosno objekata koji poseduju opremu pod pritiskom i koji su potencijalni nadzirani subjekti, odnosno nadzirani objekti, a u kojima se nalazi više pd 50.000 komada opreme pod pritiskom visokog nivoa opasnosti.
Poslove u Odeljenju republičke građevinske inspekcije, obavlja ukupno dvanaest zaposlenih (od čega je jedan inspektor na porodiljskom odsustvu i tri su inspektora primljena na određeno vreme).