Istraživanje: Sigurno on-lajn poslovno prisustvo uz .rs domen

0
on-lajn prisustvo
Foto: Ilustracija, Canva

Iako su društveni mediji postali ključni kanal komunikacije za preduzeća svih veličina, veb-sajt je i dalje temelj poslovnog onlajn prisustva u Srbiji.

Nedavno istraživanje Registra nacionalnog internet domena Srbije (RNIDS) otkriva fascinantne uvide u korišćenje digitalnih tehnologija među preduzećima u Srbiji. Većina preduzeća za svoj veb-sajt koristi .rs domen i nešto više od polovine koristi imejl na vlastitom domenu za poslovnu komunikaciju. Značajno je što trećina njih ima sajt na .com domenu.

Prema rezultatima istraživanja, čak 75,6% firmi u Srbiji ima veb-sajt, pri čemu je ovaj procenat veći kod firmi sa dužim poslovnim stažom. Najveća zastupljenost veb-sajtova je zabeležena u sektoru proizvodnje (83,5%) i trgovine (80%), dok je u uslužnom sektoru čak 30,21% firmi bez veb-sajta.

Većina koristi .rs domen

Društveni mediji su postale ključni kanal komunikacije za preduzeća svih veličina, od preduzetnika (89,29%) do velikih kompanija (70,59%), zahvaljujući jednostavnosti korišćenja i dostupnosti platformi. Ipak, veb-sajtovi i dalje ostaju temelj poslovnog onlajn prisustva, služeći kao centralna lokacija za prikazivanje proizvoda i usluga, pružanje kontakt informacija i izgradnju ugleda kompanije.

Većina preduzeća (69,8%) za svoj veb-sajt koristi .rs domen, dok 25,6% koristi generički .com domen. Izbor domena je uglavnom motivisan geografskim i marketinškim razlozima.

Za poslovnu komunikaciju mail na vlastitom domenu

Istraživanje takođe pokazuje da 52,5% firmi koristi imejl na vlastitom domenu za poslovnu komunikaciju, što ukazuje na važnost korporativnog identiteta u digitalnoj komunikaciji. Od tih firmi, 69,7% koristi .rs za imejl na svom domenu.

Interesantan podatak je da većina firmi koje koriste .rs domen za svoj sajt, taj isti domen koristi i za svoj imejl (94,37%). Međutim, značajan procenat firmi koje imaju sajt na .com domenu (21,69%) za svoj imejl koristi .rs domen.

Ovaj izveštaj pruža dubinski uvid u trenutni nivo digitalizacije preduzeća u Srbiji, ističući značajne razlike u stepenu prihvatanja digitalnih tehnologija između različitih sektora, kao i firmi različitih veličina i starosti.
Nalazi naglašavaju važnost veb-sajtova, e-pošte i društvenih medija u savremenim poslovnim praksama, te sugerišu potrebu za uravnoteženjem svih komunikacionih kanala radi maksimiziranja rezultata poslovnog prisustva na internetu.

POSTAVI ODGOVOR

Molimo unesite svoj komentar!
Molimo, unesite svoje ime